18 Ada

Türkiye’nin basiretsiz yöneticiler yüzünden masada kaybettiği çoğu toprak ve ada’yı tekrar alabilmek amacıyla eline çok büyük bir fırsat geçti zamanında ne istedilerse verdik diyen yöneticilerimizin yüzünden şimdi bunun ceremesini çekiyoruz ama

Türkiye büyüyüp eski gücünü kazandıkça haklarına tekrar sahip olmak amacıyla h’arekete geçmeye başladı Doğu Akdeniz’de Fransa’nın desteğini alarak s’avaş ç’ığırtk’anlığı yapan Yunanistan, oluşturulan anlaşmaları hiçe sayarak g’ayri a’skerî st’atüsündeki adaları s’ilahlandırıyor.

TÜRKİYE’NİN ADALARI GERİ ALMASININ ÖNÜ AÇILDI. Uzmanlar ise Atina’nın bu aşaması ardından Ege’de s’ilahlandırılan adaların Yunanistan egemenliğinden çıkabileceğini belirtti

 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı ve m’eşru hamlelerine karşı aradığı desteği Fransa’da bulan Yunanistan, g’erilimi artıracak adımlar atmaya devam ediyor Uluslararası anlaşmaları hiçe sayan Atina yönetimi, a’skerden arındırılması gereken adaları s’ilahlandırmaya başlayarak bölümde s’avaş ç’anlarını çalmaya başladı.

23 adadan 18’ine A’skeri yığınak yapıldı 1923 yılındaki Lozan Anlaşması’nın 4’üncü ve 14’üncü maddeleri ve 1947’deki Paris Barış Konferansı kararlarının 14’üncü maddesine aykırı davranan Atina yönetimi, Ege Denizi’nde tespit edilen 23 adadan 18’ine a’skeri yığınak yaptı. Hukukçular ve uzmanlar ise bu hal nedeniyle Yunanistan bu adaları boşaltmazsa egemenliğini kaybedecek.

 

ADALARDAN TÜRKİYE’YE O’PERASYON PLANLIYOR C’ephaneliğe çevrilen adalarda 6 kara üssü, 2 deniz üssü ve iki helikopter üssünün varolduğu belirtiliyor. Öte yandan Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik mümkün jet h’arekatı amacıyla Limni, Midilli, İstanköy ve Rodos adalarına da a’skerî havaalanları inşa ettiği ileri sürülüyor.

ADALAR ELLERİNDEN GİDEBİLİR Atina yönetiminin hukuksuz hamlelerine karşı Türkiye’nin ilk olarak Yunanistan’a nota verecek uzmanlar, Türkiye’nin adaların egemenliğini tanımayacağını vurgulaması, problemi Birleşmiş Milletler’e taşıması ve N’ATO’da tartışmaya açması gerekliliğini belirtiyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir