Ayar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BBC’ye verdiği röportaj’ta ‘Azerbaycan’da özgür medya yok’ sözlerini yanıtladı. Aliyev, ‘Julian Assange, gazetecilik faaliyetinden dolayı İngiltere’de rehin tutuldu.

O şimdi hapishanede. Bu tür şeyleri yaptığınızda özgür medya hakkında konuşma hakkınız yok’ dedi.
Aliyev, BBC muhabirine batının iki yüzlülüğünü anlattı

BBC’ye Bakü’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir röportaj veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev muhabirin ‘Azerbaycan’da özgür medya yok, baskı uyguluyorsunuz’ sözlerin yanıtladı.

Azerbaycan’da gazetecilerin, muhaliflerin susturulduğunu savunan BBC spikerinin iddialarını sahte olduğunu söyledi. Aliyev ‘Özgür medyamız var.’ dedi.

Azervaycan’daki internet kullanıcı sayısının yüzde 80 olduğunu belirten Aliyev, “İnternetin özgür olduğu bir ülkede medyanın kısıtlanmasının kabul edebiliyor musunuz?’ ifadelerini kullandı.

Bu iddiların birer algı oluşturmak için ortaya atıldığını vurgulayan Aliyev bunun önyargılı bir yaklaşım olduğunu söyledi. Aliyev “Azerbaycan’da özgür siyasi faaliyet, özgür medya var. konuşma özgürlüğü var.” dedi. Aliyev sunucuya ”Julian Assange nasıl değerlendirirsiniz? Özgür medyanın ülkenizdeki yansıması mı?” sorusunu yönetti.
Aliyev’in sorusu karşısında ter döken sunucu “Tartışmak için burada değiliz” diyerek soruyu yanıtsız bıraktı.

Aliyev “Assange kaç yılını Ekvator Büyükelçiliği’nde geçirdi ve o gazetecilik faaliyetleri için şimdi nerede? Onu rehin tuttunuz, aslında onu ahlaki olarak öldürdünüz. Bunu siz yaptınız, biz değil ve o şimdi hapiste.Bu tür şeyleri yaptığınızda özgür medya hakkında konuşma hakkınız yok” dedi.


Konuyu kapatmak için “Çatışmalara geri dönelim” diyen sunucuyu sert bir dille eleştiren Aliyev şu ifadeleri kullandı:
“Çatışmalara geri dönme konusu sizin için daha iyi, çünkü bu hoşunuza gitmez. Siz sadece suçlamayı ve saldırmayı seversiniz.”

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir