Darbe geldi

Türkiye’nin birçok yerde Küresel güçlerin karşısına dikilmesi özellikle bölgemizde sinsi emelleri olan Rusya’yı tedirgin etmeye başladı Rus askeri analist Aleksandr Golts, A’zerbaycan ve E’rmenistan arasındaki g’erilime Türkiye’nin de dahil olmasının, Rusya için resmen bir kabus olduğunu söyledi Rusya E’rmenistan’ı arka bahçesi olarak görüyordu A’zerbaycan ilede çok önemli bağlantıları vardı bu iki devlet arasında yaşananlar Rusya’yı sarstı

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ RUSYA’YA KABUSU YAŞATTI

Geçtiğimiz Pazar günü E’rmenistan’ın A’zerbaycan’a yaptığı p’rovokatif s’aldırının ardından Bakü’nün verdiği meşru karşılık Erivan’ı köşeye sıkıştırdı. Yaşananlara karşı tavrını en net ortaya koyan ülke Türkiye oldu. Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirterek E’rmenistan’ın s’aldırılarına karşı uluslararası kamuoyunun tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

E’rmenistan’ın açık destekçisi olan Rusya da bölgedeki g’erilim hakkında sözde sulh çağrısı yaparken, Rus a’skeri analist Aleksandr Golts’un açıklamaları gündem oldu. Yeni Şafak’ın RadioFreeEurope’a dayandırdığı haberine göre Golts, Türkiye’nin bölgedeki gelişmelere müdahil olmasının, Kafkasya’daki tüm dengeleri değiştireceğini söyledi.

Rusya’nın 30 yıldır Güney Kafkasya’da ana oyuncu olduğunu belirten Golts, çatışmalarda her iki tarafı da s’ilahlandırarak Moskova’nın etkisini artırdığını belirtti. Golts, “Ancak Dağlık Karabağ anlaşmazlığında Türkiye’nin katılımı Rusya’nın k’abusu olabilir” dedi.

Rusya’nın, E’rmenistan ve A’zerbaycan’ı s’ilahlandırma politikasının r’iskli olduğunu söyleyen Golts, MİNSK üçlüsü oluşturan Fransa, ABD ve Rusya’nın bu ç’atışmalara sessiz kaldığına dikkat çekti Türkiye’nin A’zerbaycan’a verdiği s’ilahlar bölgede güç dengesini değiştirerek Rusya’yı endişelendirdi

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir