Dev balık

iTürkiye Karadeniz’de kendisine yıllarca yetecek Doğalgazı bulduğunu açıklamıştı fakat daha büyük keşiflerinde heran gelebileceğinin sinyalini vermişti Haber7 de yazarlık yapan Gazeteci Mehmet Acet, bugün kaleme aldığı yazısında Karadeniz’den ikinci doğalgaz müjdesi için “ayları değil, haftaları saymaya başlayabiliriz.” dedi.

Acet, yeni rezerv keşfine ilişkin “hamsi mi yakaladın, köpekbalığı mı diye sorsalar şunu söyleyebiliriz dev gibi bir Balina yakaladık. Balina.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR REZERV BULMUŞ OLABİLİR Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’de bulunan Tuna 1 nolu sahasında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini duyurmuştu.

Mehmet Acet bugün kaleme aldığı “Hazır olun! Karadeniz’den yeni bir doğal gaz müjdesi daha geliyor” başlıklı yazısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküplük gaz rezervi sonrası çalışmaların devam ettiğini belirten Acet, “Şimdi o ikinci müjde için ayları değil, haftaları saymaya başlayabiliriz.” dedi.

İŞTE MEHMET ACET’İN O YAZISI 2020’nin bugüne kadarki en güzel haberlerinden biri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen ay müjde olarak duyurduğu Karadeniz’den gelen doğalgaz keşfi oldu. 1,9 milyar varil petrol eşdeğerinde 320 milyar metreküp doğalgaz keşfi ile Türkiye, tarihinin en büyük rezervini buldu Ayrıca Sakarya doğalgaz sahasında yapılan bu keşif, 2020 içinde dünya genelinde yapılan keşif listesinde toplamda ikinci, denizlerde yapılanlar arasında ise birinci sırada yer aldı.

Ama hikaye burada bitmiyor. Ağustos ayında ilk keşif müjde olarak verildiğinde aynı bölgede iki katman daha olduğu, oralarda yapılacak sondaj çalışmalarıyla bulunan doğalgaz miktarının yukarı doğru ‘güncellenebileceği’ söylenmişti Şimdi o ikinci müjde için ayları değil, haftaları saymaya başlayabiliriz. Çünkü yürütülen çalışmalar umut verici yeni veriler sunuyor.

İYİ Kİ GAZ BULMUŞUZ PETROLÜN 20 SENELİK ÖMRÜ KALDI

Keşke gaz değil de petrol bulsaydık diye düşünenlerden misiniz? Petrolü doğalgazdan daha değerli bulan bir yaklaşım olduğunu biliyoruz İşi bilenlerden “İyi ki gaz bulmuşuz” ifadesini duyana kadar ben de öyle düşünüyordum doğrusu.Petrolün eski cazibesinin kalmadığı söyleniyor. Elektrikli araçların kullanımların yaygınlaşmasıyla değerinin daha da azalacağı dile getiriliyor. Hatta tarih veriliyor, önümüzdeki 20 yıl içerisinde petrolün bir öneminin kalmayacağı ifade ediliyor.

PEKİ YA DOĞALGAZIN AVANTAJI NE Bu sürecin mimarlığını yapan çevrelerin anlattıkları üzerinden ilerleyelim Isınmadan, sanayiye, enerji santrallerine, hatta Petro/kimya tesislerine kadar tamamı gaz merkezli. Hayata nasıl yansıyacak. Kışın, vatandaş 400 lira fatura mı ödüyordu. 100 lira ödeyecek. Sanayiye katkısı ne olacak? Üçte birini, dörtte birini ödeyecekler. Rekabet imkanı artacak. İhracat kapasitesi artacak. Üçüncüsü elektrik. Gazla çalışan enerji santralleri.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir