Dev kuyruk

Ayçiçek yağı fiyatlarındaki yükseliş hükümeti ikinci kez piyasaya inmeye zorladı. Marketlerde 200 lirayı gören 5 litrelik ayçiçek yağı, vatandaşları zorlayınca uygun fiyatlı yağ tedariki için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) görevlendirildi.

TMO yurtdışından getirdiği ham ayçiçek yağını rafine ederek 5 litrelik tenekelerle 11 Ocak itibari ile piyasaya sürdü. Toprak Mahsulleri Ofisi, 99 TL’den ayçiçek yağının perakende satışına başladı. Milli Gazete’nin haberine göre; TMO satış büfelerinde perakende olarak satılmaya başlanan yağ için kuyruklar oluştuğu gözlendi.

‘’ 2021’DE 5 LİTRELİK AYÇİÇEK YAĞINI 59 TL’DEN PİYASAYA SÜRMÜŞTÜ’’

Geçen yıl 30 liralardan 80 liraya kadar yükselen 5 litrelik teneke ayçiçek yağı fiyatları üzerine hükümet TMO’ yu devreye alarak ilk ilk kez ayçiçek yağına müdahale etmişti.

TMO Nisan 2021’de 5 litrelik ayçiçek yağını 59 TL’den piyasaya sürmüştü. 11 Ocak 2022 tarihinden itibaren TMO satış ofislerinde ayçiçek yağı 99 TL’den satılıyor.

TMO 5 litre ayçiçek yağ fiyatı için indirim yaptığını duyuran işletme, vatandaşlardan talep gördü. Uzun kuyrukların oluştuğu işletmede, piyasaya göre yaklaşık 10-15 TL indirimli bir şekilde yağ satışı başlatıldı.

2022 Toprak Mahsulleri Ofisi yağ fiyatı kaç para?

2022 yılı itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi yağ fiyatı 99 TL olarak belirlendi. TMO ayçiçek yağ fiyatı için yapılan indirim sonrasında 99 TL’den satılmaya başlanan yağlarda piyasaya göre indirim olması, vatandaşların da ilgi göstermesini sağladı.

Satış market ve büfelerde satılan yağ fiyatları, 2021 yılında 30 TL’den satılıyordu. 2021 yılı sonuna doğru 80 TL seviyelerine çıkan yağ ise şu anda 99 TL’den satılıyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir