Döviz hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı.

Bu atamanın ardından yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin değişim sinyali olarak algılanan faiz paylaşımı yeniden akıllara geldi.

TARTIŞMA BAKAN ELVAN’IN AÇIKLAMALARI İLE BAŞLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde faizle ilgili açıklamalarda bulunan önceki Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tartışmaların fitilini ateşleyerek, “Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz.

Hedeflediğimiz büyümenin önkoşulu fiyat istikrarından geçiyor. Enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir şekilde gösteriyor, iç talep gelişmelerini çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz.

Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir” ifadelerini kullanmıştı.

”FAİZİ SAVUNAN ARKADAŞLARIMIZ KUSURA BAKMASINLAR”

Bu sözlerin ardından AK Parti’nin grup toplantısında faiz indirimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden parti içindeki bazı isimlere yüklenmişti. Elvan’ın faizle ilgili sözlerine tepki gösterdiği söylenen Erdoğan, grup toplantısındaki konuşmasında, “Bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim” diye konuşmuştu.

KULİS BİLGİLERİ DOĞRU ÇIKTI Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra eski bakan Elvan’ın görevinden alınacağı iddiaları kulisleri hareketlendirmişti. Elvan’ın koltuğuna eski Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin oturacağı öne sürülmüştü. 2 Aralık’ta yayımlanan Resmi Gazete’deki karara göre, istifa etmesi beklenen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, görevinden affını talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen talebin ardından Elvan’ın yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

YENİ BAKAN NEBATİ’NİN 6 GÜN ÖNCEKİ FAİZ PAYLAŞIMLARI
Bu atamadan sonra Nureddin Nebati’nin 6 gün önce yaptığı faiz paylaşımları ise yeniden gündem oldu. Faiz konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la aynı çizgide olan Nebati tweetlerinde dikkat çeken ifadelere yer vermiş ve faiz indiriminde kararlı olduklarını vurgulamıştı. Nebati, “Mevcut piyasa koşullarında politika faizinin enflasyonun altında tutulmasında herhangi bir sorun yoktur. Talep enflasyonunu azaltmak için faizlerin arttırılması gerekirken, küresel salgının neden olduğu arz enflasyonunu azaltmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir.” demişti.

FAİZ İNDİRİMİNDE KARARLILIK
Nebati, “Son kur atağında reel sektörde türbülanslar yaşansa da ekonomimiz tüm gücünü korumaktadır. Nitekim yeni kurulan şirket sayısı geçen yıla göre artarken, kapanan ya da konkordato ilan eden şirket sayısı azalmaktadır.

Karşılıksız çıkan çek oranları da tarihi dip seviyesindedir. 2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız. Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu bağımsızlık mücadelesinden de Allah’ın izni ile zaferle ayrılacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir