Gardaş Yetişti

İran doğalgazının kara kışın ortasında kesildiği bir zamanda, kardeş Azerbaycan’dan gelen açıklama, yürekleri ısıttı. Akit’e konuşan Azerbaycan Parlamentosu Doğal Kaynaklar,

Enerji ve Ekoloji Komisyonu Başkanı Milletvekili Sadık Kurbanov, “Azerbaycan varken kardeş Türkiye enerji sıkıntısı çekmez. Enerji güvenliği, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin en önemli temellerinden birisidir. Tüm enerji kaynaklarımız kardeş Türkiye’nin ihtiyaçlarına amadedir” diye konuştu.

İran’dan Gürbulak üzerinden gelen gaz, teknik bir arıza sebebiyle 20 Ocak 2022 tarihinde kesilince başta yüksek miktarda doğalgaz kullanan sanayi kuruluşları olmak üzere Türkiye’de tedirginliğe neden olmuştu. İran doğalgazının tam da kara kışın ortasında kesildiği bir zamanda, kardeş Azerbaycan’dan gelen açıklama yürekleri ısıttı.

Akit’e konuşan Azerbaycan Parlamentosu Doğal Kaynaklar, Enerji ve Ekoloji Komisyonu Başkanı Milletvekili Sadık Kurbanov, “Azerbaycan varken kardeş Türkiye enerji sıkıntısı çekmez. Enerji güvenliği, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin en önemli temellerinden birisidir. Tüm enerji kaynaklarımız kardeş Türkiye’nin ihtiyaçlarına amadedir” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan, tüm enerji kaynaklarıyla kardeş Türkiye’nin yanındadır” diyen Sadık Kurbanov, “Azerbaycan halkının Ulusal lideri Haydar Aliyev’in kurduğu enerji güvenliği politikasının ana ortaklarından biri kardeş Türkiye Cumhuriyeti’dir. Haydar Aliyev’in ‘Bir millet, iki devlet’ anlayışını ana siyasi doktrin haline getiren Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak enerji güvenliği politikasının temeli, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın sonuçlanmasıyla atıldı.

Dünyanın en büyük uluslar arası petrol şirketleri ile imzalanan bu anlaşmanın ana konularından biri Türkiye Cumhuriyeti’dir. Azerbaycan-Türkiye iş birliğinin enerji güvenliği alanındaki ana belirleyici yönü, iki ülkenin ulusal ve jeostratejik çıkarlarının örtüşmesidir. Bundan dolayı, Türkiye kardeşi Azerbaycan varken enerji sıkıntısı çekmez” şeklinde konuştu

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir