Kategoriler
HABERLER

Hepsini aldık

Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan ç’atışmalar ardından Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ bölgesindeki yatırımcılar da bölümden bir bir kaçmaya başladı.

ZENGİN YER ALTI KAYNAKLARI VAR Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın i’şgal ettiği mekanları geri alabilmek amacıyla harekete geçerken, Ermenistan’ın işgali altında tespit edilen Dağlık Karabağ bölgesi detaylı yer altı kaynakları ile altın ve bakır madenleri bakımından varlıklı bir bölge olarak biliniyor. Öte yandan Dağlık Karabağ, Ermenistan ve İran’ı da denetim edebilecek jeopolitik konumuyla da ön plana çıkıyor.

YASA DIŞI OLARAK İŞLETİYORLARDI Ermenistan işgal altında tuttuğu Kelbecer bölgesindeki altın ve bakır madenlerini uzun yıllardır yasa dışı olarak işletiyor. Bunu ise bölgeye cazip koşullar vererek çağrı ettiği uluslararası şirketler üzerinden yapıyor.

Bu şirketlerden biri ve bölümdeki en büyük maden yatırımcısı ise Rus GeoProMining Gold şirketi.

AZERBAYCAN ORDUSU İLERLEYİNCE ÇALIŞMALARI DURDU Ermenistan’ın sald’ırıları ardından çıkan çatışmalarda sahada ezici avantaj gerçekleştiren Azerbaycan ordusunun süratle işgal altındaki topraklara doğru yönelmesiyle, bölümde etkinlik gösteren GeoProMining Gold şirketi piyasa gününden bu yana bütün çalışmaları askıya alarak durdurdu. Ermenistanın kaçarak bıraktığı altın rezervi 30 bin ton bulunduğu iddia edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir