İftira

on dakika: Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşmesinde 1915 Olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanıma yönünde bir niyeti olduğunu ifade eden ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları için ‘Soykırım’ ifadesini kullandı.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen ABD Başkanı Joe Biden, 1915 Olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanıma yönünde bir niyeti olduğunu ifade etmişti.Dünkü görüşmenin ardından ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, 1915 olayları için “Soykırım” ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Ayrıca şu ifadeleri kullandı:
Her yıl bu günde, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz.

• Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor.

Ayrıca bildiride İstanbul yerine “Konstantinapolis” ismi kullanıldı.

-Sözde Ermeni soykırımının “24 Nisan 1915’te Konstantinapolis’te Ermeni entelektüellerin ve toplum liderlerinin tutuklanması ile başladığı” ifade edildi.

BEYAZ SARAY’DAN İLK AÇIKLAMA DÜN GELMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, dün Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi. Düzenlediği basın toplantısında sözde 1915 olaylarına ilişkin açıklama yapan Porter, Washington’un 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıdığını açıklayacağını söylemişti. Düzenlediği basın toplantısında fazla detay vermeden açıklama yapan Sözcü Jalina Porter, “Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın bir açıklama bekleyebilirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE’DEN JET YANIT

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddetiyoruz.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir