İşte iller

Erdoğan tarih verdi: İşte mart ayında normalleşecek iller
Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın K’ovid-19 s’algınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecana yol açarken k’oronav’irüs tedbirlerine ilişkin de yeni bir modele geçilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın K’ovid-19 s’algınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması esnafta büyük heyecana yol açtı.

S’algın tedbirleri sebebiyle aylardır işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımlar ise bir takım kriterler göz önünde bulundurularak atılacak. Normalleşme sürecinde en büyük kriter ise illerin v’aka ve a’şı oranları olacak. İL BAZINDA AÇILIP KAPANMA OLACAK Bu noktada ise Sağlık Bakanlığı’nın haftalık olarak açıkladığı il il v’aka artış haritası normalleşme sürecinin seyrini belirleyecek ve ülke genelinde tümden kapanma ya da açılma yerine artık iller bazında kapanma ya da açılma hayata geçirilecek.

V’AKA SAYILARINA GÖRE İLLER SINIFLANDIRILACAK V’aka sayısı ve a’şılanma oranları göz önünde bulundurularak iller ‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ ve ‘çok yüksek ris’kli’ olarak sınıflandırılacak ve illerin normalleşme takvimi buna göre şekillenecek. Yüz binde 10’un altında v’aka görülen iller “düşük ris’kli, yüz binde 11-35 arası v’aka olan iller orta ris’kli, yüz binde 36-100 arası v’akası bulunan iller yüksek ris’kli, yüz binde 100’ün üstünde v’aka seyri görülen iller ise çok yüksek ris’kli olarak belirlenecek. Düşük ris’kli iller “mavi”, orta r’isk “sarı”, yüksek r’isk “turuncu”, çok yüksek r’isk “kırmızı” ile gösterilecek.

İKİ HAFTADA BİR GÜNCELLENECEK İşletmelere uygulanan kısıtlamalar ile hafta sonu yasaklarına yöne verecek güncelleme ise iki haftada bir Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak. Şayet bir ildeki vaka sayısı artışa geçerse o ile yönelik kapanma ya da tam tersi v’aka sayısında azalma olursa açılma gündeme gelecek. Yeni modeller bir nevi illerin kaderini o ilde yaşayan vatandaşlar belirlemiş olacak. S’algın sürecinde tedbiri elden bırakmayan ve kurallara eksiksiz uyan illerde tedbirler kontrollü bir şekilde gevşetilecek.

EĞİTİMDE DÖNÜŞÜMLÜ MODEL K’oronav’irüs r’isk grubunda düşük seviyede yer alan illerde 1 Mart tarihinden itibaren tüm okullarda da yüz yüze eğitime geçilecek. Ancak kademeli normalleşme döneminde dönüşümlü eğitim modeli uygulanacak. Sınıflar ikişerli gruplara bölünecek ve Pazartesi, Salı ve Perşembe, Cuma şeklinde okullarda eğitim verilecek Çarşamba günlerinde ise okullarda de’zenfek’siyon işlemi gerçekleştirilecek.

Kademeli normalleşmede eğitimde dönüşümlü yüz yüze eğitim uygulanacak.Kademeli normalleşmede eğitimde dönüşümlü yüz yüze eğitim uygulanacak.

3 İL V’AKA SAYISINA GÖRE EN DÜŞÜK R’İSK GRUBUNDA K’oronav’irüs s’algınına karşı alınan tedbirlere ve getirilen kısıtlamalara yönelik mart ayında startı verilecek yeni modele ve Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık k’oronav’irüs vaka sayılarına göre değişiklik olmaması halinde 3 il en düşük r’isk grubunda bulunurken, 9 il çok yüksek düzeyli r’isk grubunda, 27 il orta düzeyli r’isk grubunda, 42 il yüksek düzeyli r’isk grubunda yer alıyor. Haftalık k’oronav’irüs v’aka tablosuna göre mart ayının ilk haftasında normalleşme sürecine h’ızla girecek iller yüz binde 10’nun altında v’aka sayısı ile Şırnak, Hakkari ve Bitlis olacak.

İL PANDEMİ KURULLARI BELİRLEYECEK Orta düzey r’isk grubunda yer alan illerde ise haftalık v’aka sayılarına göre il pandemi kurulları tarafından alınan kararlar doğrultusunda farklı uygulamalara gidilebilecek ve kontrollü açılışın uygulanacağı alanlar değişiklik gösterebilecek. Y’üksek r’isk grubunda yer alan illerde ise normalleşme için v’aka sayılarının düşmesi beklenecek.

ORTA RİSKLİYüz binde 11-35 arası v’aka olan iller: Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars, Siirt, Afyonkarahisar, Çankırı, Iğdır, Gaziantep, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Uşak, Kastamonu, Kırşehir, Eskişehir, Denizli, Sivas, Isparta, Karabük, Bursa, Aydın, Çorum, Bilecik, Ankara.

YÜKSEK RİS’KLİ Yüz binde 36-100 arası v’akası bulunan iller: Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Bolu. Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane.

ÇOK YÜKSEK RİS’KLİ Yüz binde 100’ün üstünde v’aka seyri görülen iller: Adıyaman, Tokat, Karaman, Osmaniye, Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon.

GÜVENLİ İŞLETME SERTİFİKASI VERİYORUZ Yeme içme sektöründe 150 bine yakın işletme bulunduğunu ve sektörde 2 milyonu aşkın kişinin doğrudan istihdam edildiğini belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, ”Bütün üyelerimiz işletmelerinde hijyen ve gıda güvenliği ön plana çıkaracak önlemler aldı. Ateş ölçümü, masalar arası yeterli mesafe bırakılması, dezenfektan veya kolonya dağıtılması, maske dağıtımı gibi önlemlerin yanı sıra TSE işbirliğiyle Güvenli İşletme Sertifikası veriyoruz. Bu sertifikayla işletmeler uzman denetçiler tarafından denetleniyor.” dedi.

GÜVENLİ İŞLETME SERTİFİKASI VERİYORUZ Yeme içme sektöründe 150 bine yakın işletme bulunduğunu ve sektörde 2 milyonu aşkın kişinin doğrudan istihdam edildiğini belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, ”Bütün üyelerimiz işletmelerinde hijyen ve gıda güvenliği ön plana çıkaracak önlemler aldı. Ateş ölçümü, masalar arası yeterli mesafe bırakılması, dezenfektan veya kolonya dağıtılması, maske dağıtımı gibi önlemlerin yanı sıra TSE işbirliğiyle Güvenli İşletme Sertifikası veriyoruz. Bu sertifikayla işletmeler uzman denetçiler tarafından denetleniyor.” dedi.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI Henüz net bir tarih söz konusu olmasa da üyeleri hemen işletmeler açılacakmış gibi hazırlıklar yapması konusunda bilgilendirdiklerini belirten Bingöl, ”Bu yüzden dijital menüler, ateş ölçer cihazlar ve bazı yerlere HES kodu okuyucu cihazlar bile kurdurduk. Dolayısıyla açılış kararının verilmesiyle birlikte birkaç gün içerisinde hemen hizmet vermeye hazır olacağız.” diye konuştu. RESTORANLAR İÇİN 7 NORMALLEŞME ŞARTI Türk Standartları Enstitüsü, normalleşme sürecine geçildiğinde restoranlarda alınacak önlemleri belirledi.

1 Mart itibariyle cafe ve restoranlar da kontrollü bir şekilde hizmet vermeye başlayacak.1 Mart itibariyle cafe ve restoranlar da kontrollü bir şekilde hizmet vermeye başlayacak. İşte o önlemler…Müşterilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulacak. Müşterilerin ateşleri ölçülecek. Kişi sayısına göre müşteri kabul edilecek. Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak. Maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat edilecek. Her masada hijyen ürünleri olacak. Masalar her müşteriden sonra temizlenecek. Şartları sağlayan kuruluşlar, TSE C’OVID-19 Güvenli İşletme Belgesi almaya hak kazanacak. Belgenin geçerlilik süresi bir yıl olacak.

ESNAF İÇİN FAİZSİZ KREDİ ÇAĞRISI Yaklaşık 1 yıldır K’ovid-19 tedbirleri kapsamında esnafın çok zor bir süreç geçirdiğini ve birikimlerini bu dönemde harcadığını aktaran Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kademeli normalleşme sürecinde esnafın sermaye için krediye ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Palandöken, “Adeta sıfırdan başlayacak olan esnafımız ile yeni esnaf olmak isteyen fakat s’algın nedeniyle erteleyenler için ayağa kalkış kredisi verilmeli. Bu sermaye için kullanılacak 6 ay geri ödemesiz ve sıfır faizli kredi esnafımıza ve esnaf olmak isteyenlere can suyu olur.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerinin başladı.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir