İşte M’üjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta yer alan Filyos Limanı’nda yeni enerji keşfini açıklıyor.Erdoğan yaptığı açıklamada,

“Milletimizle yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz.Fatih sondaj gemimiz, Sakarya Amasra-1 kuyusunda, 135 milyar metreküplük doğal gaz keşfi yaptı. böylece 540 milyar metreküpe ulaştı.” dedi.

Sakarya gaz sahasında tespit ettiğimiz doğal gazın işleme tesisine de ev sahipliği yapacak. Fatih sondaj gemimiz geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettik.

2020’de yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmişti. Yıllardır kiralama usulüyle bu işleri yapıyorduk. Artık bu geride kaldı. Kendi gemilerimizle sismik araştırmaları yapıyoruz. Milletimizle yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz.

Fatih sondaj gemimiz, Sakarya Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük doğal gaz keşfi yaptı. böylece 540 milyar metreküpe ulaştı

3 ETAP

3 etapta çıkarmayı planlıyoruz. 1. aşama deniz tabanında kurulacak doğalgaz üretim sistemleri. 2. aşama karada doğalgazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. 3. aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğalgaz kullanıma hazır hale geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.

İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğalgaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, nice tuzaklara, nice sabotajlara, nice ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerledik. Türkiye’nin denizdeki ve karadaki doğalgaz arama faaliyetlerinde bugün geldiği yer dikkatli, sabırlı, azimli çalışmaların ürünüdür. Nice sıkıntılara, nice tuzaklara, nice sabotajlara, nice ihanetlere göğüs gererek baş koyduğumuz bu yolda adım adım ilerledik. Ecdadımız Fatih, açılmaz denilen surlarla çevrili İstanbul’u gemileri karadan yürüterek fethetmiştir. Biz de ekonomik engeli, sinsi ayak oyunlarını aşarak ülkemizi 2023 hedeflerinin eşiğine getirdik.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir