İsteği

Türkiye’nin 1990’da Rusya Federasyonunun dağılma sürecinde yalnız bıraktığı yardım etmediği Azerbaycan’a son yıllarda A’skeri teknolojilerimizin gelişmesi ve güçlenmemiz ile birlikte her türlü yardımı yapmaya başlaması ile
Karabağın’ın yaklaşık çoğu geri alındı Azerbaycan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Gülşen Kasımzade, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı teşekkür mektubunda “Bizi ö’ldürün ama onlara bırakmayın ifadelerini kullandı.

AZERBAYCANLI AKADEMİSYEN HERKESİ DUYGULANDIRDI Azerbaycanlı akademisyen Gülşen Kasımzade, Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı teşekkür mektubunda çok konuşulacak cümleler sarfetti Kasımzade,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir teşekkür mektubu kaleme alarak E’rmenistan s’aldırılarına karşı kendilerini yalnız bırakmadığı için minnet duyduklarını dile getirdi.

E’RMENİ Z’ULMÜNÜ ANLATTI

Ülkesinin son 30 yıldır uğradığı z’ulmü duygu dolu sözler ve çarpıcı tespitlerle dile getiren Kasımzade, “Dünya ister kabul etsin, ister etmesin ama bizim Türkiye Türkleri ile aynı boydan gelen birliğimiz, aynı tarihimiz var. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Ve biz aynı babanın evlatları, aynı kanın, aynı törenin taşıyıcılarıyız” dedi.

BORALTAN KÖPRÜSÜ HİKAYESİNİ HATIRLATTI Kasımzade, “Sayın Başkanım. 2. Dünya S’avaşı’nda S’talin z’ulmünden kaçarak kardeş yurtları Türkiye Cumhuriyetine s’ığınmış 146 Azerbaycan Türkü’nün söylediğinin aynısını bugün ben size söylemek istiyorum: ‘Bizi ö’ldürün ama onlara bırakmayın diye yazdı.

BORALTAN KÖPRÜSÜ HİKAYESİ 1944’te K’omünist Rus O’rdusu’ndan kaçan 146 Azerî Türkü Aras Nehri üzerindeki Boraltan Köprüsü’nden geçerek Türkiye’ye s’ığınmıştı. Karakol k’omutanı Ankara’ya durumu bildirdi. İ’ltica eden Azerî Türkleri de onları bağırlarına basan Türkiye Türkleri de bu konuda ters bir cevap beklemiyorlardı. Ancak, konu Cumhurbaşkanı İnönü’ye intikâl edince, İnönü ‘Türkiye dışında Türk yoktur’ diyerek 146 Türk’ün derhal Ruslara teslim edilmelerini emretti.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir