Kalkıyor

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri ile ilgili son dakika açıklaması: Türkiye’nin gözü kulağı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün akşam gerçekleşen Kabine Toplantısına çevrildi.

Toplantının ana gündem maddesini koronavirüs tedbirleri oluştururken, Yasaklar kalktı mı, ne zaman kalkacak gibi soruları vatandaşların gündeminde yer alıyor. Restoranların açılmasından hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağına, yüz yüze eğitimden bölgesel kurallara birçok konunun masada olduğu Kabine Toplantısında, birçok önemli karar alındı.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK? HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI…
Aşılama çalışmalarında ikinci doza geçilmesi ve vaka sayısındaki düşüşe bağlı olarak yasaklar ne zaman bitecek sorusu da gündemdeki yerini koruyor. Bilindiği üzere, bir süredir hafta içi belirli saatlerde, hafta sonu ise 56 saat kesintisiz olarak sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçerek ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Erdoğan, merak edilen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kalkacak mı, yasaklar ne zaman bitecek sorularına ilişkin aldıkları kararları paylaştı. Erdoğan, hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili olarak “Mart ayı ile birlilkte kademeli normalleşmeye geçiyoruz. Sokak kısıtlamaları da aşamalı olarak kaldırılacak. Burada önemli olan, vaka sayısının tüm illerimizde azalmasıdır.” sözlerini kullandı.

18 ŞUBAT HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR, BİTİYOR?
Bu son dakika gelişmesinin akabinde, sokağa çıkma yasağı saatleri de merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığından 18 Şubat hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması hakkında son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ile ilgili olarak şu paylaşıldı;

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ!
İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği son ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamaları’ konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şunları söyledi:

Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.

İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.

Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir