Kanalistanbul

Türkiye’nin büyük kanal istanbul projesine yıllardır taş koyuluyor Türkiye’nin imza atacağı Türkiye’nin kaderini değiştirecek Türkiye’ye her sene Milyarlarca dolar kazandıracak projeyi Türkiye yapmakta kararlı İ’srail basını, Kanal İstanbul’un bölgeyi yeniden şekillendireceğini, on milyarlarca dolar kazandıracağını ve Türk halkına yeni imkanlar sağlayacağını yazdı İsrail’in en çok okunan gazetesi Haaretz Kanal İstanbul projesinin bölgede büyük etki oluşturacağını aktardı.

KANAL İSTANBUL TÜM DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Reisi Cumhur Erdoğan’ın, projeyi gerçekleştirmek için harekete geçtiğini belirten gazete, “Erdoğan’ın Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan ve İstanbul’a hakim bir kanal inşa etme hayalinin gerçekleşmesi bölgeyi değiştirebilir” görüşünü paylaştı.

“TÜRKİYE ON MİLYARLARCA DOLAR KAZANACAK”

Kanal İstanbul projesinin, İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiği nedeniyle daha önce 1990’larda g’ündeme geldiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın plan için ekonomik nedenler sunduğu, projenin çıktılarından birinin de istihdam olduğu bildirildi.

Haberde, “Uzmanlar, kanal trafiğinin ülkeye yılda on milyarlarca dolar kazandıracağını söylüyor. Kanal boyunca oluşan işletmeler, Türk halkına on binlerce yeni imalat ve hizmet işi sağlayacak” denildi.

RUSYA BU KONUDA ENDİŞELİ

Erdoğan’ın çılgın Kanal İstanbul projesi Rusya’ya m’eydan okuyor” diyen gazete, “kara mayını” olarak nitelendirdiği projenin hayata geçmesi halinde bölgenin “sarsılacağını” ifade etti. Bu görüşün gerekçesi, “Moskova’nın endişesinin ana nedeni Türkiye’nin Ukrayna’ya sahip çıkması değil. Moskova Karadeniz’de bir ç’atışma sırasında Batılı s’avaş gemilerine yeni bir rota verileceğinden endişe ediyor” şeklinde dile getirildi Türkiye’nin elinin g’üçleneceğini İ’srailliler itiraf etti

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir