Kim miş

İlk 2 bölümde rekorları kıran Teşkilat dizisindeki Türkiye’yi karıştırmak için elinden geleni yapan Zayed Fadi, gerçekte kimi temsil ediyor? Bomba etkisi yapacak o iddia haberimizde.

TRT 1’in iddialı yapımı Teşkilat, geçtiğimiz iki haftayı zirvede bitirdi. Yeni bölümde de iddialı bir reyting sonucu bekleniyor. Hercai, Menajerimi Ara,

Kefaret gibi dizilerle aynı gün yayınlanan Teşkilat’ın sıçramasında MİT operasyonlarını konu almasının rolü büyük. Dizide bu hafta Almanya’nın Berlin kentinde nefes kesen kovalamaca sahneleri olacak. Heyecan dorukta

Teşkilat’ın yeni bölümünde ekip Pascal’a oyun kuruyor. Mühendislerinin öldürülmesiyle ele geçirilen SİHA protokollerinin peşine düşen Serdar, Zehra’dan yardım alarak, ölümcül bir tuzak kuruyor.

Tuzak işe yarıyor ve Pascal’a saldırı talimatını veren “Şirket”e ulaşmanın kapısı aralanıyor. Ekip pazarlık masasına doğru adım adım ilerliyor. Dizide yaşanacak olaylara virgül koyarak, sözü Zayed Fadi’ye getirelim.

Yine eski bir dünya haritası ve kendi dillerinde konuşan bir sürü karanlık adamın bir masa etrafında oturduğu o kare.

Hepimiz bunu bir yerlerden tanıyor gibiyiz. Evet yanılmadınız. Kurtlar Vadisi’nin ilk dönemlerinde böyle sahnelere aşina olmuştuk. Daha sonra sırlar bir bir ifşa olunca o karanlık yüzler de açığa çıkmış ve olaylar birbirini kovalamıştı. TRT 1’in MİT destekli dizisi Teşkilat, ilk bölümüyle rakiplerine ezici bir farkla lider olduğunu reyting sonucuyla göstermişti. İkinci bölümü de burada kalıcı olduğunu mühürlemişti adeta.

Teşkilat dizisinden önce ‘Kızılelma’ dizisi yayınlanmıştı TRT’de. Ancak tartışmalı bir sonla ekranlara veda etmişti. Uzun bir aradan sonra bu kez karşımızda Teşkilat var. Gerçeklerden ilham alarak yola koyulan Teşkilat’ta yer alan karakterler bir hayli ilgi çekici.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın operasyonlarının anlatıldığı Teşkilat dizisinde Türkiye’nin düşmanı olan ve ülkeyi karıştırmak için elinden geleni yapan Zayed Fadi dikkat çekiyor. Fadi dizide ilk vurucu darbesini karanlıkların içinde yalnızca sesleri duyulan o adamların arasında yapıyor. Önce İngilizce giriyor sahneye arkasından Çince, derken Rusça duyuyoruz, bu arada Arap ülkelerini de temsilen bazı kafalar görüyoruz.

Ardından bir hareketlilik yaşanıyor ve sahneye X-Men ekibini bir araya toplayan Profesör Xavier gibi bir adam giriyor. Hatırlayacağınız üzere Profesör Xavier, Marvel serisinde zihinleri kontrol ediyor. Görünen o ki Teşkilat’taki dünyayı kontrol eden karanlık gücü de bizim elektrikli sandalyedeki kişi temsil ediyor. Ve beklenen an geliyor “Bu gecenin en önemli maddesi 6.Bölge: Ortadoğu ve Akdeniz” sözü yankılanıyor odada. Mr Mahdum’dan boş olan koltuğa oturulması isteniyor. Mahdum “İşler istediğimiz gibi gitmiyor, Aktörler sürekli strateji değiştiriyor. Bu durum bölgede istediğimiz hakimiyeti kurmamızı zorlaştırıyor.” deyince, tekerlekli sandalyedeki lider “Açıklama çaresizlik belirtisidir” karşılığını veriyor. Odadaki sessizlik birazdan fırtınanın kopacağı haberini veriyor sanki ve Fadi elinde kılıcıyla beliriyor. Mr Mahdum sizlere ömür. Fadi böylelikle 6.Bölgenin yeni sorumlusu oluyor. 6. Bölge Türkiye’nin tam ortasında olduğu bir yer.

Tarihçiler 2020 yılı başında Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da yaşanan bazı olayların Büyük Oyun’un başlangıcı olduğunu söylüyor. Bu konu tarihçilerin işi deyip dizimize geri dönüyoruz. Ancak dizi her ne kadar kurgu da olsa gerçeklerden yola çıktığını unutmayalım. İlerleyen bölümlerde Büyük Oyun’a ilişkin detaylar da olacak muhtemelen.

Teşkilat Zayed Fadi kimdir? Dizi daha 2 bölüm oynadı ancak Fadi karakteri içlerinden sıyrılmayı başardı. Teşkilat dizisinde karakterlerinin gerçek hayatta temsil ettiği iddia edilen kişiler olduğu belirtiliyor. Zayed Fadi’yi oynayan Mehmet Usta, karakterini ve diziyi anlatırken “Hikayenin aslında kötü tarafı diyebilirim. Güçlü bir karakter, idealleri var, ideallerinin uğruna hiç taviz vermeden devam ediyor. Karakter çok merak uyandırıyor.” ifadelerini kullanmıştı. Fadi üstün zekası, kibri ve güç hırsıyla dikkat çekiyor. Düzgün giyinen, çok iyi derecede Türkçe konuşan Fadi her ne kadar pisliğe bulanmış olsa da işlerini hep taşeronlara yaptırıyor.

Peki Zayed Fadi’nin gerçekte temsil ettiği kişi kim diyorsanız, bununla ilgili çok güçlü bir iddia var. İddiaya göre dizideki Zayed Fadi, Muhammed Dahlan. Ortadoğu’nun kiralık ka’tili olarak adlandırılan Muhammet Dahlan Filistin lideri Arafat’ın zehirlenmesi, Mısır’daki darbe, Yemen’deki kanlı saldırılar, 15 Temmuz’da FETÖ’ye mali destek ve Cemal Kaşıkçı cinayeti olaylarının arkasındaki isim olduğu belirtiliyor.

Muhammed Dahlan’ın kirli işlerle elde ettiği servetin yüz milyonlarca doları geçtiği iddia ediliyor.

Dizinin 2. Bölümünde neler olmuştu? Dizinin ikinci bölümünde Mete liderliğinde kurulan ve SİHA ekibine yapılan saldırının sırlarını çözmeye çalışan özel ekip göreve başladı. Ailelerine öldükleri açıklanan ekip üyeleri, ilk operasyonu saldırının Türkiye’deki planlayıcısı Pascal’ı yakalamak için yaptı.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir