Maalesef

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara’da gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı ile ilgili açıklama yaptı. Kontrol altına alınan bir mağarada yapılan aramalarda, alıkonulan 13 vatandaşın n’aaşlarına ulaşıldığını belirten Akar, “Masum ve s-ilahsız vatandaşlarımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından v’urularak ş-ehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece P’KK’nın k’alleş ve c ani yüzü bir kez daha görülmüştür” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki t/eröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekâtı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekât Merkezi’ne gitti.

Harekâtı gün boyunca Harekât Merkezi’nden takip eden Bakan Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

“50’DEN FAZLA HEDEF BAŞLANGIÇTA HAVA HAREKATIYLA TAHRİP EDİLDİ”

Pençe Kartal-2 Harekâtı’ndaki son duruma ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Akar, şöyle konuştu:

P KK/KCK ve diğer t’erörist unsurları etkisiz hâle getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, t’eröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021’de ‘Pençe Kartal-2 Harekâtı’ başlatılmıştır.

Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargâh yerlerinden oluşan 50’den fazla hedef başlangıçta hava harekâtı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir.

“13 VATANDAŞIMIZIN N’AAŞLARINA ULAŞILDI”

Hava harekatını müteakip hedef bölgesine kara unsurları helikopterlerle indirilerek kara operasyonunun başlatıldığını dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz ş’ehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekât boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist öl-ü, 2 t-erörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 t’erörist etkisiz hale getirilmiştir.

Ağırlıklı olarak yerli ve millî mühimmat kullanılan harekâtta t’erör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır.

Pençe Kartal-2 Harekât bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın na-aşlarına ulaşılmıştır.

Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından v-urularak ş’ehit edildikleri tespit edilmiştir.

Böylece PKK’nın k’alleş ve c-ani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki te-röristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekâtın başlangıcında sözde mağara sorumlusu t/erörist tarafından ş’ehit edildikleri ifade edilmiştir.

Bu arada vatandaşlarımızı ş’ ehit eden mağaradaki te-röristlerin tamamı etkisiz hâle getirilmiştir.

“Ş’ EHİTLERİMİZLE İLGİLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI”

Operasyonların tamamlandığını, kara ve hava unsurlarının üslerine, kışlalarına güvenle döndüğünü vurgulayan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

* Ş ehit vatandaşlarımızla ilgili adli işlemler Malatya’da başlatılmıştır.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Si lahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için te-rörle mücadeleye en son t-erörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir