Misilleme geldi

Türkiye’den Suudi Arabistan’a m’isilleme.Gayri resmi olarak Türk mallarının karşı ülke içerisinde b’oykot kampanyası yürüten Suudi Arabistan’a Türkiye’den ilk m’isilleme Ticaret Bakanlığı’ndan geldi.

Edinilen bilgiye göre PETKİM’in başvurusu üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi mevzuatı uyarınca Suudi Arabistan Krallığı menşeli “a’lçak yoğunluk polietilen” ile ilgili so’ruşturma açılmasına karar verdi. Arabistan’dan yapılan polietilen ithalatının 2017 yılından itibaren giderek yükseldiğini saptayan Bakanlık, bu nedenle yerli üretimin fiyatlarının sürekli düştüğünü bildirdi.

S’oruşturmaya başlanırken, bakanlığın ilgili kurulu “Başvuru aşamasında sunulan d’eliller ve ithalata ilişkin resmi istatistikler esas alınarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen ithalatın yerli üretim

dalının ekonomik göstergelerinde maddi z’arara/zarar teh’didine yol açtığı değerlendirilmiştir” dedi.İthalat Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü s’oruşturmada yerli üreticiler ve meslek kuruluşlarının 22 Kasım 2020 tarihine kadar konuyla ilgili görüşlerini iletebilecekleri bildirildi. 2019 yılında Suudi Arabistan ile ilgili karar alınmamıştı.

Ticaret Bakanlığı 2019’da tamamladığı s’oruşturmalar arasında Suudi Arabistan ile ilgili hiçbir karar bulunmuyor. Türkiye, 2019’da Almanya, Çin, Hindistan, Tayvan, Tayland, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Pakistan ve Vietnam hakkında haksız rekabet ile ilgili kararlar aldı.ABD hakkında da soruşturma açıldı.Ticaret Bakanlığı 2020 yılında da 43 ayrı soruşturma başlatırken bunların yine aynı ülkelerle ilgili olduğu görüldü.

Sadece 14 Nisan’da Hırvatistan, 24 Haziran 2020’de ise ABD hakkında s’oruşturma açılmış olması da dikkat çekti. A’lçak yoğunluklu polietilen nedir? Al’çak yoğunluklu polietilen (LDPE, Low-density polyethylene) petrol k’ökenli bir termoplastiktir. Tümüyle esnek yarısaydam ya da opak olan ve neredeyse kırılmayan bu malzeme, poşet, sera örtüsü, mutfak eşyası ve oyuncak imalatında kullanılıyor

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir