O açıkaldı

Aliyev’in açıklamaları: Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz.

30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz istersiz ki bu sorun barışçıl yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor.SİHA’LAR SAYESİNDE Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları sayesinde can ‘azaldı. Bu SİHA’lar Türkiye’nin potansiyelini gösteriyor, bizi güçlendiriyor.

ERDOĞAN VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR Başta aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk halkına teşekkür ederiz. Onların net tavrı çok önemli. Türkiye dedi ki biz sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındayız. Bu da diğer aktörlere örnek oldu.

Tabi ki Türkiye de bu masada olacak. Türkiye bundan sonraki barış sürecinde mutlaka olmalıdır. BİR DEVLET ÖZ TOPRAĞINI FETHEDEBİLİR Mİ?” Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır. Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı. Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi? Fransa 93’te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın.

ERMENİSTAN RUSYA’YI SAVAŞA ÇEKMEK İSTİYOR Rusya bizim komşumuzdur. Birçok alanlarda ilişkilerimiz yüksek seviyededir. Her iki ülke stratejik partnerlik olarak yaklaşır. Bu mesele ile ilgili Rusya çok mesuliyetli be büyük ülke tavrını gösteriyor. Olumlu mesajlar geliyor. Ermenistan buna çok ümit ediyordu ama Rusya tarafsızlığını gösteriyor. Ermenistan da yaptığı provokasyon ile Rusya’yı olaylara dahil etmek istiyor. Ama bunu başaramayacaklar.

MACRON’A TEPKİ Biz Minsk Üçlüsü eş başkanlarına aynı gözle baktık. Bu ülkeler son olaylara kadar taraf tutmuyordu. Ama biz biliyorduk ki taraf tutuyorlardı ama resmi temaslarda taraflı tutum sergilemediler. Fransa Cumhurbaşkanı bize itham ileri sürdü. Olmayan şeyleri üzerimize attı. “Azerbaycan Türkiye ile birlikte bölgeye ter’öristler getiriyor” dedi.

“Azerbaycan Dağlık Karabağ’ı fethetmek istiyor” dedi. Biz öz toprağımızı nasıl fethedelim. Bunları bilmiyor mu? Bu sözler kabul edilemez. Buna sessiz kalamayız. Fransa kendisi Minsk üçlüsünden ayrı koyuyor.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir