Kategoriler
HABERLER

Payımız belli

Türkiye’nin Yurtdışındaki verdiği büyük çaba meyvelerini vermeye başladı Libya’da ulusal mutabakat hükümetine verdiğimiz destek sayesinde

Libya’daki petrollerden Türkiye’de yararlanacak Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, “Libya yetkilileri Türk gaz ve petrol şirketlerini Libya’ya davet ettiler. İlerleyen dönemlerde konuya ilişkin bir mutabakat metni imzalamayı planlıyoruz ve böylece Libya’yla aramızda kopmayacak bir koridor oluşturacağımıza inanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE PETROL VE GAZDAN FAYDALANACAK

Libya’da gaz ve petrol çıkarma maliyetlerinin bölgedeki diğer ülkelere göre daha uygun olduğunu belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil ilerleyen dönemlerde Türk şirketlerinin Libya’da petrol ve doğal gaz çıkarması için adım atmasını beklediklerini söyledi.

Libyalı yetkililerle bir araya geldiklerini aktaran Karanfil, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’mız Fatih Dönmez, haziran ayında Libya ile yapılan mutabakat kapsamında 7 ruhsat alanı belirlediklerini, yaklaşık 3 ay kadar askı ve ilan sürecinin devam edeceğini, 3 4 ay içerisinde sismik aramalar neticesinde alan belirleneceği müjdesi vermişti.

Biz de DEİK olarak 35 Türk şirketini Libya Petrol ve Gaz Konseyi ile bir araya getirdik. Libya yetkilileri, Türk enerji şirketlerinin Libya’daki petrol ve doğal gaz rezervlerinden gereken payı alamadıklarını ve bu konuda daha fazla pay almaları gerektiğini vurgulayarak, Türk gaz ve petrol şirketlerini Libya’ya davet ettiler. İlerleyen dönemlerde konuya ilişkin bir mutabakat metni imzalamayı planlıyoruz ve böylece Libya’yla aramızda kopmayacak bir koridor oluşturacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Libya’nın 9 yıldır yaşadığı karışıklık nedeniyle uğradığı ekonomik kaybın 500 Milyar dolara kadar ulaştığını belirten Karanfil, “Libya’nın yaklaşık 90 milyar dolarlık petrol geliri, yüzde 20’lere kadar düştü” dedi.

İlerleyen dönemlerde Türk şirketlerinin Libya’dan gaz ve petrol çıkarıp işleme imkanı bulacacağını kaydeden Karanfil şöyle devam etti:

“Pandemi biter bitmez petrol ve gaz konularını ele almak adına bir heyet ziyareti gerçekleştireceğiz. Son yıllarda Libya’daki sondaj gemilerimize yaptığımız yatırımları desteklemek adına Türkiye olarak Libya’da bir pay sahibi olacağız diye konuştu Umarız Libya’da elimizi taşın altına koymamızın karşılığını fazlasıyla alacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir