Piyangovurdu

Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan KUşak Yol Projesi’nin Kuzey Koridoru dolunca gözler Türkiye’nin de bulunduğu Orta Koridor’a çevrildi.

Türk firmaları Orta Koridor’da kara terminallerine yatırım yapmaya başladı. Orta Koridor’a yapılacak yatırımların toplamda 8 trilyon doları bulması bekleniyor.
Pandemide tedarik zincirinde kırılmalar bir yana arz-talep dengesizliği nedeniyle navlun fiyatları uçtu, konteynerler bulunamadı. Batı-Doğu hattındaki ticarette seçenek rotalar aranırken bir yandan da trenyolu seçeneği çok daha çok talep edilir duruma geldi.

Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan KUşak Yol Projesi’nin Kuzey Koridoru doldu taştı. Bu amaçla süratle ilerleyen ve Türkiye’den geçtiğimiz Orta Koridor’a talep artıyor. Orta Koridor’a yapılacak yatırımların toplamda 8 trilyon doları bulması bekleniyor. Ulaştırma altyapısı amacıyla de 40 milyar dolarlık yatırım uygulanacağı belirtiliyor.

Sabah’ın haberine göre, Kuzey Koridoru’nun kapasitesini doldurduğunu, bundan sonra seçenek rotaların ön plana çıktığını bildiren Pasifik Eurasia Lojistik Uluslararası Pazarlama Müdürü Ahmet Burak İçen, “Şimdi Orta Koridor ve Türkiye ön plana çıkıyor. Bizim Çin’den gelen yükler amacıyla Türk Cumhuriyetleri üzerinden ürün sevkiyatı yapmamız konusu ile ilgili talep artıyor.

Türkiye’nin doğusunda demiryolları altyapısı ve kuru liman olarak adlandırılan yüklemeboşaltma ve gümrükleme sahaları çok iyi durumda. Bunlara kuru limanlar (dry port) diyoruz. Bizim de Türkiye’de şu anda kuru limanımız var. Bu tesislere yenileri de eklenecek” dedi.

DENİZDEN BİRAZ DAHA UCUZ
Deniz ve diğer taşıma yollarındaki problemin trenyolu taşımalarına yaradığını da bildiren İçen, “Fiyat olarak deniz yolundaki navlunların altındayız. Türkiye’den Çin’e 2 bin dolar gibi bir rakam var. Çin’den Türkiye’ye maliyet ise 12 bin dolar düzeyinde. Belirlenen bir tanıma var. O tanımanin üstüne çıkılmamaya çalışılıyor” diye konuştu. Denizyolu ile olan fark çok olmasa da yer bulma yönünden trenyolu bir adım öne çıkıyor.

İKİ DEMİRYOLU LİMANI GELİYOR
Taşımacılık firmalarından ve trenyoluna uzun senelardır yatırım yapan Arkas da bu alanda yeni projelere hazırlanıyor.

Biri kuzeyde ve öteki güneyde olmak üzere iki kara terminali yatırımına başlamayı planlayan Arkas Holding’in Liman ve Terminal Hizmetleri Grup Başkanı Özgür Kalelioğlu “Kocaeli, Kartepe’de Railport adlı kara terminali kurma çalışmalarına aşağı yukarı 15 sene evvel başlamıştık. Arazileri peyderpey satın alarak toplamda 265 bin metrekarelik bir saha oluşturduk ve üstüne intermodal lojistik terminali diye tanımladığımız tren ve karayolu bağlantılı bir liman kuruyoruz. Railport yatırımını Alman ortağımız bölümünde Avrupa’nın en büyüğü Duisport ile gerçekleştiriyoruz” dedi.

AVUSTURYA DEMİRYOLLARIYLA ANLAŞTIK
Avusturya Demiryoları ile anlaştıklarını ve Avrupa’da dağıtımda işbirliği yaptıklarını bildiren Ahmet Burak İçen, şu anda bu hem de tespit edilen ülkelerdeki altyapının makul bulunduğunu Türkiye’de ufak yatırımlarla düzenin en ideal duruma geleceğini söyledi. Rusya hattında taşımaların süratli bir şekilde arttığını altını çizen İçen, yeni ülkelere de seferler düzenlemeyi planladıklarını vurguladı.

UZAKDOĞU’DAN AVRUPA’YA 12 GÜNDE TAŞIMA
Railport projesi kapsamında, Uzak Doğu’dan Avrupa’ya deniz yolu ile aşağı yukarı bir ayda gelen yükleri, Türkiye üzerinden 12 ile 15 gün arasında direkt servis olarak ulaştırabileceklerini bildiren Kalellioğlu, “Avrupa’dan Çin’e oluşturulan taşımalarda mühim bir lokasyonda, demir yolu ve kara yolu birleşik hizmet verecek olan Railport, bir prototip ve sektörde ilk olacak. Railport’un etkinliğe atlattıktan çok kısa bir vakit sonra sektörün öncüsü olarak multi-modal nakliyeciliği süratle geliştireceğine ve önünü açacağına inanıyoruz” dedi.

150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Railport ortamında 750 metrelik uluslararası trenlere yükleme-boşaltma hizmetlerinin verileceği altı trenyolu hattı; tahliye, yükleme ve depolama gibi alanlar olacağını da bildiren Kalelioğlu, “Büyük bir alan oluşturulacak. 150 milyon dolar yatırım ile üç fazdan meydana gelen proje bitirildiğinde senelik 1.5 milyon ton açık yük, 360 bin TEU konteyner, 120 bin adet vasıta ve 125 bin tır dorsesi elleçleme kapasitesi ile hizmet verecek. İlk etap inşaatı Kasım 2021’de başlayan Raliport’ta 2023 seneının son çeyreğinde operasyonun başlaması hedefleniyor” dedi. Arkas’ın halihazırda güneyde Mersin, Yenice’de 400 bin metrekarelik bir sahada projelendirdiği bir diğer yatırımı ise Yenice Kara Terminali. Adana, Mersin, Gaziantep, Konya ve Kayseri illeri ile hinterlandında yer alan bütün endüstri bölgelerinin trenyolu ile taşınabilecek.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir