Sondakka

Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar’dan ABD’ye net mesaj: Bu kararlılıkla devam edecek. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar, “Bir NATO üyesi ülkeye yaptırımın, müttefiklik ruhuna z’arar vermenin ötesinde müttefikler arasındaki güveni kökünden sarsacağı açıktır.” dedi.

ABD’nin S-400 f’üzeleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı almasıyla ilgili Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar’dan önemli açıkmalamalar geldi. ABD’nin kararlarına s’ert tepki gösteren Akar, “ülkemizin ve asil milletimizin s’avunma ve güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

“Her türlü tedbir alınacak “Akar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırım kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “ABD’nin, ülkemizin S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve F’üze S’avunma sistemi tedariki nedeniyle, müttefiklikle, mevcut a’skeri, politik gerçeklerle bağdaşmayan yaptırım kararını kınıyoruz.

Bir NATO üyesi ülkeye yaptırım uygulanmasının müttefiklik ruhuna z’arar vermenin ötesinde müttefikler arasındaki güveni kökünden sarsacağ’ı açıktır.” diyen Bakan Akar, ciddi bir hava ve f’üze t’ehdidi altındaki Türkiye’nin ve 83 milyon vatandaşının hava ve f’üze s’avunması dahil, güvenliği için gerekli her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını belirtti.

“İ’ttifakın tüm değerlerini s’arsmıştır” Akar, şunları kaydetti: “Bu yaptırım kararı ülkelerimiz arasındaki i’ttifakın tüm değerlerini sarsmıştır. Ancak ülkemizin ve asil milletimizin s’avunma ve güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilecektir.

K’ore s’avaşından bu yana müttefikimiz olan ABD ile mevcut a’skeri, politik durum çerçevesinde bölgesel ve küresel s’avunma ve güvenlik konularında iş birliği ve dayanışmaya dönülmesi, bölgesel ve küresel b’arış ve güvenliğe de önemli katkılar sağlayacaktır.”

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir