Süper haber

Türkiyeyi sevince bo-ğan haber az önce geldi. Herkes böyle bir haber bekliyordu. İşte türkiyeyi sevindiren bu haber!

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı yerli aşıda önemli bir aşama kaydedildi. Faz-2 çalışmalarında 250 gönüllünün aşılanması tamamlandı. TRT Haber, yerli aşının Faz-2 sürecinin son dozunun vurulduğu anlara tanıklık etti.

Erciyes Üniversitesi imzası taşıyan yerli aşı çalışmalarında, Türk bilim insanları gecesini gündüzüne kattı. Yerli Koronavirüs aşı adayında ikinci faz aşılaması tamamlandı.
Nisan ayı sonunda yayınlanacak etkinlik raporunun ardından aşı adayına acil kullanım onayının verileceği üçüncü faz çalışmaları başlayacak.

“Dünyada birkaç ülke bunu üretebiliyor”
Şu ana kadar aşılanan gönüllülerde, ağır yan etkilere rastlanmaması yerli aşıda umutları artırdı.
Erciyes Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli aşı çalışmaları için şunları söyledi:
“Gerek ikinci dozlamadan sonra kan örnekleri alıyoruz. Bu kan örnekleri üzerinde de etkinlik değerlendirmeleri yapıyoruz. Şu ana kadar bizi ümitlendiriyor güzel sonuçlar çıkıyor. Dünyada birkaç ülke bunu üretebiliyor. Bunlardan biri biz olacağız bu bizi gururlandırıyor. ”

Nisan sonunda yayınlanacak raporun ardından Faz-3 çalışması başlayacak
Aşı adayının etkinlik raporu Nisan ayı sonunda yayınlanacak. Ardından uluslararası ölçekte binlerce gönüllü üzerinde üçüncü faz süreci başlayacak.

Çalışma Sağlık Bakanlığı ve TUSEB koordinatörlüğünde yürütülecek olan yerli aşı adayının etkinliği kanıtlanırsa kullanıma hazır hale gelecek.

“ASIL ETKİNLİK FAZ-3’TE BELİRLENECEK”

Faz-2 aşamasında bildiğiniz gibi gönüllülerin özellikle laboratuvar üzerinden etkinlik açısından antikor düzeyi takipleri yapılıyor. Bunlar beraberinde güvenlikle izleniyor; ancak asıl etkinlik Faz-3 aşamasında belirlenecek” diye konuştu.

“YERLİ AŞININ KULLANIMI MÜMKÜN OLABİLECEK”

Mayıs ayında Faz-3’e başlanılması anlamında bir sıkıntı yok. Faz-3 bildiğiniz gibi TÜSEB ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülüyor. Çok merkezli bir klinik araştırma olacak. Onun sonuçlarına göre de yerli aşının genel kullanımı mümkün olabilecektir” diye konuştu.

Kaynak: TRT HABER ve Kaynaklar

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir