Tarih verdi

Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech firmasının Türk kurucularından Uğur Şahin, virüsün on yıl daha aramızda kalacağını söyleyerek, yeni vaka artışlarına hazırlıklı olunmasını konusunda çağrıda bulundu.

Şahin, aynı zamanda yeni normalimize alışmamız gerektiğini söyledi ve daha normal bir hayat için yaz aylarının bitimine işaret etti. Kış mevsimi için olumlu konuşmayan Şahin, gelecek kış durumun daha kontrollü olmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile beraber geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla tüm dünyaya adını duyurmayı başaran BioNTech’in CEO’su Türk bilim insanı Uğur Şahin, hafta sonu video konferans yöntemi ile katıldığı toplantıda salgının gidişatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs 10 Sene Daha Aramızda Olacak
Koronavirüsünün 10 yıl daha aramızda kalacağını belirten Şahin, kendisine yönlendirilen ‘Dünya ne zaman normale döner?’ sorusuna, ‘Yeni bir ‘normal’ tanımına ihtiyacımız var.

Virüs önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle kalacak. Orada olacağı gerçeğine alışmamız gerekiyor’ cevabını verdi.

Şahin Daha Normal Bir Hayat İçin ‘Yaz Sonunu’na Dikkati Çekti
Salgında dalgalanmaların yaşanacağını ve zaman zaman vakaların yükselebileceğini belirten Şahin, geliştirilen aşılar sayesinde yaz aylarının sonunda daha normal bir hayata geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Şahin, kış ayları için olumsuz konuşurken, gelecek kış mevsiminde durumun daha da kontrol altına alınmış olmasını beklediğini söyledi.

‘Mutasyonu 6 Haftada Yenebilecek Kapasitedeyiz’

Koronavirüsün İngiltere’de karşılaşıldığı mutasyonuyla ilgili de konuşan Türk bilim insanı Şahin, ürettikleri aşıyı 6 hafta içerisinde yeni mutasyona da etki edecek şekilde geliştirebileceklerini kaydetti.

Forbes’ın ‘Milyarder Doktorlar’ Listesinde
Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech’in CEO’su Şahin, 4,2 milyar dolarlık servetiyle, ekonomi dergisi Forbes’te yayınlanan ‘bu yıl milyarder statüsünü kazanan sağlık sektöründeki 50 kişi’ listesinde birinci sırada.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir