Kategoriler
HABERLER

Tarihi talep

Ukrayna, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da başarıyla kullandığı Türk saldırı keşif uçağı Bayraktar TB2 modellerinden 48 adet satın alma hazırlığı yapıyor.

Ukrspetsexport genel müdürü tarafından Vadim Nostril tarafından ifade edildiğine göre Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin geliştirme programına göre 6-12 adet Bayraktar TB2 kompleksi (yani her kompleks için 6-12 kontrol istasyonu ve 3-4 dron) satın alınması planlanıyor.

Nostril “Bu nedenle Ukrayna, Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde hizmete sokmayı planladığı 48 dron almayı planlıyor” dedi.

Karşılaştırma için: Türkiye’nin güvenlik yapılarının tüm silahlanma süreci boyunca 107 adet “bayraktar” teslim edildi.

Bir Ülke Daha İstiyor:

Başkent Belgrad’daki Sırbistan Sarayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vucic, Türkiye’nin “Bayraktar” insansız hava araçlarından övgüyle söz etti.İHA sistemlerini çok enteresan bulduklarını ve ileride bunlardan satın alabilmek istediklerini kaydeden Vucic, “Türk yönü ile anlaşıp anlaşamayacağımızı göreceğiz. Ne olursa olsun, burada bahsi geçtiğimiz insansız hava araçları çok iyi. Türk yapımcıların hakkını vermem gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“HER ZAMAN GÜVENLİĞİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”Vucic, Sırbistan’ın her vakit güvenliğini sağlamlaştırmak istediğini belirterek, “Biz hiç kimseyi tehdit etmiyoruz, hiç kimseye sal’dır’m’ıyoruz. Fakat bir sürprizle karşılaşmamak amacıyla her daim hazır olmalıyız.

Bu kapsamda da lüzumlu adımları atıyoruz.” dedi.Sırbistan’ın askeri anlamda aslında tarafsız bir ülke olduğunu altını çizen Vucic, kendi hava sahalarını ve topraklarını kendileri savunmak ve güvenliğini sağlamak istediklerini ifade etti. Vucic, İHA sistemlerinin pahalı, fakat çok akıllıca yatırımlar olduğunu da sözlerine ekledi.

ERME’NİSTAN’IN TANKLARI İHA’LAR KARŞISINDA ÇARESİZ DURUMDAAzerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatış’malar sürerken, Türk SİHA’ları sahadaki bütün dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Azerbaycan ordusunun envanterinde tespit edilen Türk Bayraktar TB2 insanız hava araçlarının sahadaki başarısı dünya basınında geniş yer buluyor.

Rusya’nın İzvestiya gazetesi Dağlık Karabağ semalarına “Türk Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının tamamen hakim olduğu” yorumuna yer verdi.Aleksey Hlopotov isimli askeri uzman, gazeteye yaptığı değerlendirmede, “Gökyüzüne tamamen insansız hava araçları hakim. Ermenistan’ın tankları İHA’lar karşısında çaresiz durumda. Eski tip tanklar bundan sonra tarihe karışıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir