Kategoriler
HABERLER

Vatandaşa

Hazine’ye ait arazilerin çiftçilere kiralanması binlerce vatandaşa ilaç gibi geldi. Başvurular peş peşe gelir iken 20 bin vatandaşın prosedürü onaylandı.

Hazine’ye ait arazilerin çiftçilere kiralanması binlerce ailenin yüzünü güldürdü. 600 köyde 575 bin dekar arazi, 20 milyon TL bedelle kiralandı. 20 bin vatandaşın prosedürü tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Hazineye ait atıl tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması binlerce ailenin yüzünü güldürdü. Yaklaşık 200 bin çiftçi üretim amacıyla Hazine arazisi müracaatsunda bulunurken, program kısmı olan 600 köyde 575 bin dekar Hazine arazisini 20 milyon lira bedelle kiralandı. Hak sahibi çiftçilere dağıtılan topraklar, belirleme edilen bedel karşılığı 4 sene ödemesiz 10 senede ve 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödeniyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre Hazine arazileri, Arazi Dağıtım Projeleri tamamlanıncaya kadar dağıtımda hak sahiplerinde aranacak şartlara sahip çiftçilere senelik olarak kirkısmıyor. Örnek yazlık ekiliş gerçekleştirmek isteyen yapımcılara de bu sezon amacıyla hazine arazisi tahsisi de başladı.

14 bin hektarda üretim Tarım ve Orman Bakanlığı mayıs ayında atıl olan mülk, Hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında belirlenmesi amacıyla çalışma başlattı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli devlete ait Hazine arazileri ile az topraklı, topraksız çiftçi ailelerinin toprak sahibi olmasına yönelik Arazi Dağıtım Projeleri yapıldığını anımsattı.

Bu çerçevede 14 bin dekar Hazine arazisinde üretime elverişli olanlar belirlendi, birinci aşamada Erzurum, Erzincan, Kars, Bingöl, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta arazilerin tahsisi sağlandı. 21 pilot il belirlendi Program kapsamında çiftçilere bedelsiz kiralanacak atıl haldeki bu araziler hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri üretmek amacıyla kullanılıyor. 21 değişik kentte başlatılan pilot programlarda, atıl duran hazine arazilerinin kullanıma açılması hedefleniyor. Hazineye ait kullanılmayan tarım arazisinin bulunduğu köylerde ikamet eden çiftçilere, gençlere, bayanlara puanlama sistemiyle öncelik veriliyor.

4 sene ödemesiz 10 eşit taksitBakan Pakdemirli, bu seneye dair kiralama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, belirleme edilen bedel karşılığı 4 sene ödemesiz 10 senede 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödendiğini anımsattı. Bakan Pakdemirli, “Örnek yazlık ekiliş amacıyla hazine arazisi tahsisi genç çiftçi olması (18-40) olması, ürün yetiştiriciliği kurslarından belge almış olması, yapımcı örgütleri,

taşınmazın bulunduğu köyde ikamet etmesi ve taşınmaza komşu tarlasının bulunması, hububat, baklagil, yağlı tohumlu bitkiler, yem bitkisi yetiştirecek olması, organik ve iyi tarım, sözleşmeli tarım yapanlar arasından puanlamaya göre yapılıyor” dedi. Bu kapsamda aşağı yukarı 41.7 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek. Süs bitkileri, aRomatik bitkiler, ağaçlandırma çalışmaları ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi adına araziler ideal kira bedelleri ile kiraya verilecektir.

Bitki yetiştiriciliği amacıyla 12.7 milyon metre kare, hayvan yetiştiriciliği amacıyla ise 29 milyon metre kare yer kiralanacak. 20 bin prosedür tamamlandıTarım arazilerinin kiralanması konusu ile ilgili 200 binin üstünde müracaat gelir iken aşağı yukarı 20 bin vatandaşın kiralama prosedürü de tamamlandı. Hazineye tarım arazileri çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üstünden 10 seneye kadar kirkısmıyor.

Arazilerin daha etkin, verimli kullanmasını sağlayacak bu sistemle çiftçiler arazileri kiralayıp daha sonra da bedeliyle satın alabiliyor. On senelik kira zamanı sonucunda çiftçiler ister kira zamanını uzatabiliyor, isterlerse bu arazileri satın alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir