Yeni silah

Türkiye her geçen gün S’avunma ile ilgili konularda önemli geliştirmeler yapıyor yerlilik oranını %90 lara çıkarmak için canla başla çalışıyor Türkiye’nin son dönemde geliştirdiği

ve dünyanın da üzerinde durduğu lazer sistemleri Birleşik Devletlerin gözünden kaçmadı Türkiye’yi yakından takip ediyorlar ve Lazer S’ilahımızı da gündemlerine aldılar İdef’te sergilenen Nazar sistemi, Amerikan Defence Blog’da incelendi.

TÜRKİYE DÜNYADA SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ OLDU

Türkiye son dönemde yerli ve milli konseptte geliştirdiği savunma sanayii sistemleri ile göz dolduruyor. İnsansız sistemler ve akıllı, etkili mühimmatlar anlamında önemli bir pazar sağlarken, dünyanın son dönemde üzerinde durduğu lazer sistemleri ile ilgili Türkiye’de önemli çalışmalar yürütülüyor.

Tübitak’ın iştiraiyle gerçekleştirilen lazer silahlarına ilave olarak Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan S’avunma arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan NAZAR Projesi görücüye çıktı.

1. Faz kapsamında geliştirilen karada konuşlu Nazar Sistemi ilk kez Idef 2021 Fuarı sırasında Meteksan S’avunma standında sergileniyor. Sergilenen sistem A’BD medyasının da ilgisini çekti. Amerikan Defence Blog’da yer alan bir makalede Nazar sistemlerinden övgüyle bahsedildi.

F’ÜZELERİN K’ORKULU RÜYASI

NAZAR sistemine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı sayfada, f’üzelerin havada imha edilmesi adına uzun mesafede etkili bir s’avunma s’ilahı olduğuna dikkat çekildi. Nazar’a ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı:

“Karada konuşlu Nazar Sistemi, kritik üsleri ve tesisleri korumak için Eo tr güdümlü f’üzelere karşı geniş bant teknoloji lazer v’urma yeteneği sağlıyor.

Dünyada birçok ülkenin üzerinde çalıştığı bir teknolojiyi içeren Nazar Projesi, lazer soft kill kabiliyeti ile Türkiye adına s’tratejik olarak kritik bir proje olarak kabul ediliyor. Sistem, EO ve IR güdümlü f’üzeleri tespit edebilecek ve bu f’üzelere yönelik lazerle soft k’ill tekniklerini uygulayabilecek şekilde geliştirilmiştir. Böylece EO/IR g’üdümlü f’üzelerin uzun mesafelerden etkisiz hale getirilmesi mümkün olacaktır.”

A’SKERİ GEMİLERDE DE YER ALACAK

Mobilize olmasının yanı sıra sistemin a’skeri gemilerde de kullanılmasının planlandığına değinilirken, Nazar’a i’lişkin şu bilgilere yer verildi:

“Verilen bilgilere göre; Nazar Projesi 1. Fazında geliştirilen Kara Sisteminin ardından s’avaş gemilerinin Anti Gemi F’üze S’avunma yeteneklerinin artırılması için gerekli modifikasyonlar yapılacak ve sistem a’skeri gemilere de konuşlandırılacak. ”

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir