Yerliuçak

Hadi inşallah. K’riter dergisine açıklamalarda tespit edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma endüstrindeki yerlilik oranının 70’lere çıktığını söyleyerek “yerli muhabere uçağımızı 2023’te hangardan çıkaracağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kriter dergisinin son sayısında, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı. Savunma endüstrindeki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 700’e yakın projenin devam ettiğini açıkladı.

2023’TE HANGARDAN ÇIKACAK Sİ’HA’lar ve yeni uygulanan AKINCI Tİ’HA’nın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli muhabere uçağı amacıyla de tarih verdi. Erdoğan, “Savunma endüstriinde yerlilik oranını yüzde 20 seviyelerinden aldık, yüzde 70’lerin üzerine çıkardık.

2002’de yalnızca 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 700’e yaklaştı. Son 5 senede aşağı yukarı 350 yeni proje başlattık. 2002’de aşağı yukarı 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken geldiğimiz noktada aşağı yukarı 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştık. İ’hale süreci devam eden projelerle bu rakam 75 milyar doların üzerine çıkıyor.

Aynı dönemde firma sayımız da 56 iken bugün bin 500’e ulaştı. Yine vazifeye geldiğimizde 1 milyar dolar olan sektörün cirosu, 2019’da 10,8 milyar dolara yükseldi. 2002’de yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, 2019 itibarıyla 3 milyar doları geçti.

Neredeyse yok düzeyinde olan Ar-Ge harcaması 2019’da 1,5 milyar doları geçti. Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmamız bulunuyor. Diğer taraftan havuzlu çıkarma gemimiz TCG Anadolu’nun yapımının sonuna geldik. Nitekim gemimiz 1 Temmuz’da liman test hazırlıkları amacıyla rıhtıma indi. Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak muhabere uçağımızı da 2023’te hangardan çıkaracağız.

Bulunduğumuz noktayı önemsiyoruz ancak daha çoğunu yapmamız gerekiyor. Böyle bir iradeye, altyapıya ve birikime sahibiz. Savunma endüstri projelerimizin en muhimi kuşkusuz Sİ’HA ve İ’HA’lardır. AKINCI ile bu alanda dünyanın ilk 4 ülkesinden biri olacağız. Terörle mücadelemize Sİ’HA’lar aslında büyük katkı yapıyor. Bunun yanısıra eşgüdüm içersinde yürüyen bir proses var. Emniyet teşkilatlarımız olan TSK, emniyet, jandarma ve MİT arasındaki koordinasyon şu an en üst düzeyde… İnşallah bunu daha da artıracağız.” dedi.

İ’HA ve S’İ’HA’lara ciddi talebin olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sadece terörle mücadelede değil, Suriye’de ve Libya’da da İ’HA ve Sİ’HA’lar çok etkin rol oynuyor. Bu alanda dünyanın dikkatini çekmiş durumdayız.

İ’HA ve S’İ’HA’lara yönelik de çok ciddi dış talep var. Tabi savunma endüstrii alanındaki başka yerli üretimlerimize yönelik de büyük bir ilgi var. Hem özel sektör, hem de devlet olarak bu alanda atılan adımlarımız kesintisiz sürecek. ” açıklamasında bulundu.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir