28 yıl sonra

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini Ermenistan işgalinden kurtardı.

Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını geri almak için başlattığı kararlı mücadelesini başarıyla sürdürüyor. Ordu, Ermenistan tarafından işgal edilen ve Dağlık Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentinde kontrol sağladı.

Müjdeli haberi ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev duyurdu.

“KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA…”

İlham Aliyev açıklamasında, “28 yıl sonra Karabağ’ın kalbi Şuşa’da ezan sesi duyulacak. 28 yıldır işgal altında olan Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde hususi bir yeri var. Şuşa sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Kafkasya’nın incisidir.” ifadelerini kullandı.

“ZAFER YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDİYOR”

Aliyev, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Biz bu tarihi zaferi müzakere masasında değil savaş meydanında kazandık. Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Ermenistan yönetimini taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz”

ŞUŞA KENTİ

Yüzyıllar boyunca Azerbaycan’ın siyasi ve kültürel merkezlerinden biri olan kent, sayısız şair, müzisyen, bilim insanı yetiştirdi. “Azerbaycan’ın müzik beşiği”, “Kafkasların sanat mabedi” olarak adlandırılan Şuşa, aynı zamanda Azerbaycan mimarisinin en seçkin eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Bir açık hava müzesi olan kent 1977’de tarihi ve mimari koruma alanı ilan edildi. Azerbaycan’ın gözbebeği Şuşa, 8 Mayıs 1992’de Ermeniler tarafından işgal edildi. Dağlık Karabağ bölgesinin sözde başkenti olan Hankendi’ye 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve başkenti Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde yer alan Şuşa, stratejik ve tarihi öneme sahip. Öte yandan Azerbaycan, Ermenistan’ın sivilleri hedef alan saldırılarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürdü.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir