Kategoriler
HABERLER

Ağlattı

Ankara’da bir hastanede görev yapan yoğun bakım hemşiresi Ebrar Karayel, 20 yaşındaki bir Covid-19 hastasını ka’ybetmesi üzerine duygularını sosyal medyada paylaştı.

Yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarının yaşadıklarını anlatan Karayel, “Yüreğim bu ö’lümlere dayanmıyor” dedi.

Hemşirenin yazdığı satırlar yürek yaktı: Acı güçlendiriyor, ama ben tükeniyorum Covid-19 h’astalarının yaşama dönmesi için son aşama olan yoğun bakımda görev yapan 24 yaşındaki hemşire Ebrar Karayel’in paylaşımı yürek dağladı.

Ciddi solunum güçlüğü çeken 20 yaşındaki hastasını k’aybetmekten etkilenen Karayel, “Yüreğim bu ö-lümlere dayanmıyor” dedi, “Ö-ldürmeyen acı güçlendiriyor. Ama ben de mesleğimin daha 8. ayında tükeniyorum” sözleriyle de sağlık çalışanlarının duygularına tercüman oldu. Üyesi olduğu Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği de bu satırları kamuoyu ile paylaştı.

“O YALVARIŞ VE GÖZYAŞI BENİ MAHVETTİ”

Hemşire Ebrar Karayel, “20 yaşında covid pozitif, ciddi solunum güçlüğü olan hasta tüm gece ‘abla ne olur yanımda dur gitme, ö’leceğim’ diyerek hıçkırarak ağladı. Elimi hiç bırakmadı. O y’alvarış ve gözyaşı beni mahvetti. Sabaha karşı hastayı tüm çabalara rağmen kaybettik. Yüreğim artık bu ö’lümlere dayanmıyor” dedi.

“ŞU AN HAYATIM HASTANEDEN İBARET, HASTANE İSE Ö’LÜMDEN”

Önceden m-ezarlığın yanından geçerken bile korktuğunu ifade eden Karayel, yoğun bakımdaki hastaların yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “Mezarlığın yanından geçerken korkan ben her gün 3-4 arreste müdahale ediyorum. E x olan hastaları hazırlayıp c-eset torbasına koyup morga yolluyorum. Her gün ‘ö-lmek istemiyorum, entübe olursam dönüş yok biliyorum’ diye ağlayan hastalarım oluyor. Entübe olan hastaların gözünden akan yaşları görüyorum. Biraz uzaklaşmak ruh sağlığım için işi işte bırakmak istiyorum ama gün aşırı nöbetlerim oluyor. Şuan hayatım hastaneden ibaret hastane ise ö-lümden.”

“ACI GÜÇLENDİRİYOR, AMA BEN TÜKENİYORUM”

Hemşire Karayel, Covid hastası ile aynı odayı 20 saat paylaştığını, nefessiz kalıp ne yaptığını bilmeden her şeyini sökmelerine ayağa kalkmaya çalışmalarına tanık olmanın kendisinde derin yaralar bıraktığını yazdı. Sağlık çalışanlarının, çalışma koşullarını ve ruh halini de yansıtan Karayel, “Mesleğe başlamadan önce ‘benim kalp masajına gücüm yetmez ki’ diyen ben, her gün zırla kalp masajı yapıyorum. Önceden 7 saatten az uyusam ayakta uyuyan, kendine gelemeyen ben yarım saat uykuyla 2 gün ayakta kalabiliyorum. Ve bu kadar zorluğun içinde ciddi mobbinge maruz kalıyor, yine de yeri gelince gülebiliyor hastalara konuşarak destek olmaya çalışıyorum. Evet, ö-ldürmeyen acı güçlendiriyor, ama ben de mesleğimin daha 8. ayında tükeniyorum” diyerek paylaşımına üyesi olduğu derneği ve Sağlık Bakanlığını etiketledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir