Kategoriler
HABERLER

Bize duyurular

Azerbaycan ordusunun Ermenistan’ın işgal ettiği topraklara yönelik operasyonları devam ediyor. Operasyonlar devam ederken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den bir müjdeli haber daha geldi.

ALİYEV, ERMENİSTAN’DAN KURTARILAN 7 KÖYÜ DUYURDU

Aliyev, Twitter hesabından “Bugün Azerbaycan ordusu Terter ilinin Talış, Cebrail ilinin Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey ve Kuycak, Fuzuli ilinin Aşağı Abdurrahmanlı köylerini kurtarmıştır.” paylaşımında bulundu.İlham Aliyev daha önce de Madagiz yerleşim biriminin

kurtarıldığını bildirmişti.1967 – 1977 tarihleri arasında Bakü’de ilk, orta ve lise eğitimi aldı. 1977de Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünü kazandı. 1982 `de Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler

Enstitüsü’nü başarıyla bitirerek aynı okulda doktoraya başladı. 1985 yılında doktorasını başarıyla tamamlayarak tarih doktoru ünvanı aldı. 1985 – 1990 tarihleri arasında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enistitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990-1994 tarihleri arasında iş hayatına atıldı. Birtakım ithalat- ihracat şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1994 -2003 Ağustos tarihleri arasında Azerbaycan Cümhuriyyeti Devlet Petrol Şirketinin başkan yardımcılığını yaptı. “Haydar Aliyev’in yeni neft stratejisi”nin hayata geçirilmesinde önemli bir rol üstlendi. Azerbaycan Cümhuriyyeti’nin petrol politikasının jeopolitik yönleriyle ilgili bir çok araştırması bulunmaktadır.

Bilimler doktorudur.İlk olarak 1995 yılında daha sonra ise 2000 yıllında Azerbaycan Cumhuriyeti parlamentosuna (Milli Meclis’ine) yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 2003 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan görevine tayin edilmesiyle milletvekilliğine son verildi. 1997 yılından itibaren Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığını yürütmektedir. Sporun gelişmesinde büyük hizmetler gösterdiği için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Şeref Madalyasıyla taltif edilmiştir.

1999 `da iktidar partisi Yeni Azerbaycan Partisi’nin başkan yardımcılığına, 2001 tarihinde birinci yardımcılığına, 2005 yılında ise başkanlığına seçilmiştir. 2001-2003 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Azerbaycan Cumhuriyeti parlamento delagasyonunun başkanı oldu.Ocak 2003 tarihinde Avrupa Parlamenterler Asamblesi’nin başkan yardımcısı ve Büro üyesi seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir