Petrol müjdesi

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondajına ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Yeni yıl için şimdiden hedef belirledik. Batman bölgesinde 50 000 varil olmak üzere diğer bölgelerle beraber günlük petrol üretimini 65 bin varile çıkarmayı planlamaktayız.” dedi.

Sınırdaki yeni petrol kuyularının TPAO’nun yeni üretim sahaları olacağını belirten Bilgin, “Petrol aramasını yalnızca karalarda yürütmüş olduğumüz bir faaliyet olarak görmüyoruz. Son dönemde 8’i Akdeniz olmak üzere Karadeniz ile beraber toplam 16 deniz kuyusunu başarı ile tamamladık.

Karadeniz ve Sakarya’da gaz sahalarında çok önemli gaz keşifleri gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı. Bilgin, 2021’de karada ülkenin petrol rezervlerine 60 000 000 varil rezerv ekleyerek katkı sağladıklarını söyledi.

Bilgin “Yeni yıl için şimdiden hedef belirledik. Batman bölgesinde 50 000 varil olmak üzere diğer bölgelerle beraber günlük petrol üretimini 65 bin varile çıkarmayı planlamaktayız. 150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondajına da ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi. TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin,Cumhuriyet tarihinde kurulmuş en büyük arama kampanyasını karada başlattıklarını söyledi

TPAO’nun Batman bölgesinde bu sene günlük üretiminin 42 bin varile ulaştığını kaydeden Melih Han Bilgin, “Batman’da tabii Türkiye tarihinin rekorları kırılıyor. Günlük 42 bin varil üretimi yapıldığını söylüyorum. Batman’da yeni senede yeni hedeflerimiz var, günlük 50 000 varil ham petrol planlamaktayız. Günlük üretimde 2022 senesinde günde tek başına Batman bölgesinin 50 000 varil üretilmesinin beraberinde diğer bölgelerimizle birlikte toplam günlük üretimimizi 65 bin varile çıkararak cumhuriyet tarihin rekorlarını gelecek yıl kırmayı amaçlıyoruz. İnşallah aramalarda göstereceğimiz başarılarla halkımıza da bu müjdeleri veririz” ifadelerini kullandı.

‘HER KARIŞ TOPRAKTA GÖREV YAPMAYA HAZIRIZ’

Güvenlik güçlerinin ve devletin üstün çabası ve koordinasyonuyla her çeşit faaliyeti emniyetli bir biçimde yapma olanağı bulduklarını belirten Bilgin, şunları söyledi:

“Değişik gerekçelerle arama yapılmayan, faaliyet gösterilmeyen bölgelere bizim temel bakış açımız; Türkiye Cumhuriyeti’nin her karış toprağında bizlere verilen her görevi yapmaya hazırız. Dolayısıyla esasında çok büyük bir kararlılıkla yerel idarelerle, yerel birimlerle, mülki idarelerle, güvenlik birimlerimizle, polisimizle, askerimizle ve jandarmamızla çok büyük bir koordinasyon içerisinde önceden gidilmemiş pek çok bölgeye gidip, petrol aramacılığı yaptık ve bunlardan önemli sonuçlar aldık.”

ŞEHİT ESMA ÇEVİK KUYUSUNDA GÜNDE 700 VARİL’

Batman’da Şehit Esma Çevik kuyusunda günde yaklaşık 700 varil petrolle çok kaliteli 35 APİ gravite ile Türkiye Petrolleri’ne katkı sağlamaya devam ettiğine işaret eden Bilgin, “Esma Çevik-2 ve Esma Çevik-3 kuyuları da planlamaya alındı, yakın dönemde bu bölgede bu kuyular da kazılacak. Şehit Yılmaz Özgenar kuyusunu ziyaret ettik, bu kuyunun tekrar üretime alınabilmesi için üzerine birtakım çalışmalar yapılacak” dedi.

Başarının strateji ile geldiğini vurgulayan Bilgin, “Türkiye’nin milli enerji ve maden politikasıyla çizili bir strateji, sahadaki uygulama süreç içerisinde yayarak, uygulayarak yapıyoruz. Cesaret aramada, cesaret üretimde, cesaret yeni sahalara gitmede, cesaret yeni teknolojileri kullanmakta, cesaret bütün bu sonuçları üreten bir sihirli kelime var ise, onun altını çizmek isterim ki; cesarettir” ifadelerini kullandı.

‘TOPLAM KUYU SAYISI 100’Ü GEÇECEK’

Cumhuriyet tarihinde kurulmuş en büyük arama kampanyasını karada başlattıklarını söyleyen Melih Han Bilgin, şöyle devam etti:

“Yeni senede yaklaşık 150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondaj miktarına ulaşmayı planlamaktayız. Arama ve tespit kuyuların toplamı 2022 senesinde 100’ü geçecek. 2021 senesinde ülkemizin petrol rezervlerine 60 000 000 varil yeni rezerv ekleyerek karada katkı sağladık. Tabii yapmış olduğumuz keşifler bunun dışında bakıldığı zaman, denizde çok büyük dünya çapında bir keşif yapıldı. Birlikte değerlendirildiğinde büyüyen Türkiye’nin, büyüyen Türkiye Petrolleri daha yeni keşiflerde daha da pozisyonu güçlendirecek ve gelişecek.”

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir