Kategoriler
HABERLER

Resti

Türkiye’den ABD’ye yaptırım cevabı! Tarih belli oldu… Gelen son dakika haberine göre; Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma f’üze sistemi olan Hisar’lar için de tarihler belirlendi.

Hisar A+ F’üze Sistemi, 2021 yılında TSK’nın envanterine katılacak. Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma f’üze sistemi olan Hisar A+ Alçak İrtifa Hava Savunma F’üze

Sistemi’nin testlerinin başarıyla geçmesi sonrası, sistemin diğer serileri için de tarihler belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ambargolar karşısında kullandığı “Kötü komşu bizi mal sahibi yaptı. Şimdi İ’HA, S’İHA, tankımızı ve birçok s’ilahımızı yapıyoruz” şeklindeki ifadesi ile ortaya koyduğu kararlılık kapsamında orta ve yüksek irtifa Hisar’lar için de tarihler belirlendi.

Savunmada yerlilik oranını yüzde 70’lere yükselten Türkiye, ABD’nin yaptırım kararları sonrasında yerli ve milli hava savunma sistemlerine ilişkin çalışmalara da hız verdi.Rusya’dan satın alınan S-400 Hava Savunma Sistemi’nin kurulum süreci devam ederken, Türkiye’nin milli hava savunma projelerinde de sona yaklaşıldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın öncülüğünde ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülen Hisar Hava Savunma Grubu Projesi, üç ayrı sistemle envantere girecek.

Test süreci tamamlanan Alçak İrtifa Hisar-A+ Sistemi, yatay atışların yanı sıra dikey atışlarda da tam başarı sağladı. SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ. Seri üretim aşamasına gelen ve 15-20 kilometre menzile sahip olan Hisar A+ F’üze Sistemi, 2021 yılında TSK’nın envanterine katılacak. 6 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme özelliğine sahip olan Hisar A+ etkin savunma gerçekleştirebiliyor.

SIRADA ‘HİSAR-O’ VAR. HISAR projesinin ikinci f’üzesi Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar-O olacak. Tüm hızıyla devam eden çalışmalar sonucunda Hisar A+’dan daha etkili menzile sahip Hisar-O geliştirilecek.25-30 kilometre menzile sahip olacak olan Hisar-O, son teknoloji ürünü özellikleri kapsayacak. Test çalışmalarında hedefleri tam isabetle etkisiz hale getiren Hisar-O’nun, elektronik optik, elektronik kontrol merkezi ve savunma radarı gibi donanımları bulunuyor. Sistemin 2022 yılından itibaren envantere girmesi hedefleniyor.

AMBARGO NEDENİYLE GECİKTİ. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma f’üze sistemi olan Hisar A+ Alçak İrtifa Hava Savunma F’üze Sistemi’nin kabul atışında yüksek hızlı hedef uçağın, uzak menzilde başarıyla imha edildiğini açıklamıştı. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu son test, normal şartlarda yurtdışından tedarik edilen bir parçaya ambargo uygulandığı için birkaç ay gecikti. Yerli parçayı kısa sürede geliştirdik ve f’üzemize entegre ettik. Bu zamana kadar gizli yaptırımlarla, dolaylı müdahalelerle engellemeye çalıştıkları bu işi yerli ve milli ürünlerle envantere almaya hazır hale getirdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir