Şimdi petrol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TP) petrol arama ruhsatı verilmesi konusunda kararları, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Samsun, Sinop, Amasya ve Çorum…

Buna göre, TP’ye Samsun, Sinop, Amasya ve Çorum’da, ansızın fazla şehrin hudutlarında yer alan toplam 4 alan için petrol arama ruhsatı verildi.Yüz ölçümleri 58 bin 350 hektarla 58 bin 580 hektar farklılık gösteren alanlar için verilen ruhsatlar, 5 sene müddetle geçerli olacak.

Ehemmiyetli bir enerji kaynağı olan petrol, bu arada kimya endüstrisinin de ham maddesidir. Türkiye’deki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yatakları daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman, Batman ve Diyarbakır’dadır.

Siirt, Şanlıurfa ve Mardin’de de petrol yatakları vardır. Üretilen petrol, Türkiye’nin ihtiyacının çok az bir bölümünü (1/7) karşılamaktadır. Geri kalan bölümü dışarıdan karşılanmaktadır. Türkiye’de ham petrolün arıtılması için rafineriler heyetmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen ham petrolün bir bölümü Batman Rafinerisine, bir bölümü da Batman-İskenderun boru hattı ile Dörtyol’a gönderilmektedir.
Buradan da tankerlerle İzmir ve İzmit rafinerilerine taşınmaktadır.

İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasındaki petrol boru hattı ile de Kırıkkale Rafinerisine ham petrol aktarılmaktadır. Ayrı olarak Türkiye-Irak boru hattı ile Irak petrollerinin bir bölümü Yumurtalık Limanı’na taşınmaktadır. Bu taşımacılıktan Türkiye ehemmiyetli bir gelir sağlamaktadır. Azerbaycan petrolünün de Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile İskenderun Körfezi’ne eriştirilmektedir. Türkiye’de petrol aramalarına hızla devam edilmektedir. son zamanlar da Karadeniz de de tabii gaz çıkarılmaya başlanmıştır.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir