Son müjde

Türkiye, Karadeniz’de yeni naturel gaz sondajı için Şubat ayında resmen harekete geçiyor. Türkiye, Karadeniz’de yeni naturel gaz sondajı için düğmeye basıyor. Bölgede, Şubat ayında yeni sondaj çalışmalarına başlanacak. Sakarya Gaz Sahası’nın güneybatısında yeni sondaj yapılacak.

Hidrokarbon arama çalışmalarına yüksek teknolojili gemilerle ara vermeden devam eden Türkiye Karadeniz’de keşfettiği 540 milyar metreküplük doğal gazın 2023 yılında hanelere ulaştırılması için çalışmalara devam ediyor.

Hidrokarbon arama çalışmalarına yüksek teknolojili gemilerle ara vermeden devam eden Türkiye Karadeniz’de keşfettiği 540 milyar metreküplük naturel gazın 2023 yılında hanelere ulaştırılması için çalışmalara devam ediyor.

Bu kapsamda yeni keşifler için de adımlar atılıyor. 540 milyar metreküplük doğal gazın keşfedildiği Sakarya Gaz Sahası’nda şu ana kadar Tuna-1 kuyusunda sondaj tamamlandı. Yeni Şafak’ın haberine bakılırsa, Şubat ayında yeni sondaj çalışmalara başlanacak. Sakarya Gaz Sahası’nın güneybatısında yeni sondaj yapılacak.

40 üretim kuyusu

Sakarya Gaz Sahası’nda 40 üretim kuyusu açılacak. İlk 10 kuyu ile birlikte ilk üretimi de gerçekleştirilecek. İlk fazda 10 kuyudan günde 10 milyon metreküp doğal gaz elde edilecek. Böylece günlük toplam doğal gaz üretimi 100 milyon metreküp olacak. Yeni kuyular iki ayda bir açılacak.

Dev rezerv

Fatih Sondaj Gemisi, 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna-1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp naturel gaz rezervi keşfetti. Yine aynı sene 17 Ekim 2020’de de Tuna-1 lokasyonunda meydana getirilen aramalarda 85 milyar metreküp organik gaz rezervi daha bulundu. Yine laf mevzusu bölgede, en son Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp organik gaz daha bulunmasıyla toplam gaz miktarı 540 milyar metreküp seviyesine ulaştı

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir