Sonunda bulduk

Bölgemizden sevindiren haber geldi. Trakya bölgemizde milyarlarca metreküp düzeyinde doğalgaz rezervi tespit edildi.

Vatandaşlar sevinçle karşıladı arsa fiyatları uçtu.Dünya devi petrol arayıcı firmalardan Norveç Equinor ve Kanadalı Valeura firmaları Tekirdağ Muratlı bölgesinde iki yüz seksen altı milyar metre küp doğalgaz rezervine rastladı.

Yaklaşık bir yıldır aralıksız devam eden sondaj ve arama çalışmaları meyvesini nihayet verdi.

5 YILLIK İHTİYAÇ TAMAM Çıkan gaz Yukarısırt köylülerini sevince boğdu. Aramalar civar köylere de kaydırıldı. Büyük ihtimalle oralarda da doğalgaz olduğu ancak ne kadar olduğunun bilinmediği yetkililerce dile getirildi.

Demek ki Tekirdağ sadece yerüstü zenginlikleriyle değil, yeraltı kaynaklarıyla da Türkiye’nin yüzünü güldüreceğe benziyor. Ön keşifleri olumlu sonuç veren Norveç ve Kanada firmaları yanılmadıklarını gördüler. 2016 Mayıs ayında Türkiye ile protokol imzalayan yabancı iki firma hidrokarbon yataklarına rastlayınca sevinçlerini Türk yetkililerle paylaştılar.

Bir köylünün tarlasından 286 milyar metreküp doğalgaz çıkınca bölgedeki arsa, tarla fiyatları hemen katladı.Türkiye doğalgaz ihtiyacını mevcut kaynaklarla beş yıl karşılama yeterliliğine sahip kaynaklar yüz güldürdü. Türkiye hâlihazırda yılda 50 milyar metreküp doğalgaza ihtiyaç duyuyor.İlk doğalgaz piyangosunun çıktığı Mehmet Özkan: “Tam da benim tarlamın ortasında, 40 dönümlük arazim içinde doğal gaz çıktı.

Tarlamızın değeri arttı. Ben tarlamı şirkete kiralık olarak veriyorum. Benim diğer arazilerimde de doğal gaz çıktığını söylediler. Arazilerimde doğal gaz çıkması sevindirici” dedi.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir