Tarihi

Türkiye dolu dizgin yoluna devam ediyor ve prangalarını kırmaya devam ediyor  çok büyük hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz Türkiye kendi 5. nesil Hayalet jetini üretirse dünyada bunu yapan çok az ülke’den biri olmayı başaracak Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ( Genel Müdürü Temel Kotil, Milli jetimizin göreve başlama tarihini açıkladı. Kotil MMU projesi tamamlandığında, Türkiye’nin 5. nesil s’avaş uçağı üretebilen, bu teknoloji ve alt yapıya sahip 4. ülke olacağına dikkat çekti.

TÜRKİYE DÜNYADA 4. ÜLKE OLACAK

Milli Muharip Uçağı 18 Mart 2023’te hangardan çıkarmayı planladıklarını açıklayan Kotil, 2025’te teslimatı yapacaklarını, sertifikasyon çalışmalarının da 3 yılı bulacağını kaydetti.

Prof. Dr. Kotil, Milli Muharip Uçağın göreve başlaması için 2029 tarihini verdi Proje tamamlandığında, Türkiye’nin 5 nesil s’avaş uçağı üretebilen, bu teknoloji ve alt yapıya sahip 4. ülke olacağına dikkat çeken Prof Kotil, “Bu uçak bittiğinde, ülkemizde bir s’avaş uçağı tasarım tecrübeli 6000 mühendisimiz olacak. Gerçi yabancı mühendislerimiz de var, ama onlar az sayıda. Bu mühendislerimiz, bundan sonraki projelerimiz için alt yapıyı oluşturacak” dedi.

Prof Kotil, Milli Muharip Uçak projesinin Türkiye’ye teknoloji açısından da sıçrama yaptıracağına dikkat çekti, “İmalat, tasarım, mekanik test dahil 13 sektörde dünya sınıfında olacak” öngörüsünde bulundu

TUSAŞ’IN 2028 HEDEFİ İLK 10
Temel Kotil, 4 yıldır görev yaptığı Tusaş’ın 2028 hedeflerini de açıkladı en büyük s’avunma firmaları arasında İlk 10’a girmedikten sonra dünya sizi bilmez. İlk 10’a girerseniz her fırsatta, her masada yer alırsınız” diyen Kotil, önlerine koydukları çıtaları şöyle sıraladı:

İlk 10 s’avunma şirketi arasında yer almak Mühendis sayısını 3500’den 10 bine çıkarmak 10 milyar dolarlık ciro Dünya s’avunma pazarının %2’sini ele geçirmek dedi

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir