Yeni Anket

AK Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, salg’ın sonrası yapılan anket sonuçlarını Haber7’ye anlattı. Bugün seçim olsa sandıktan birinci çıkacak partinin AK Parti olacağını belirten Dağ,

pandemi sürecinde muhalefete olan güvenin ise azaldığını söyledi. AK Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, salg’ın sonrası yapılan anket sonuçlarını Haber7’ye anlattı.

Muhalefete güvenin azaldığını belirten Dağ, ankete katılan seçmenin yüzde 43.1’inin bugün seçim olsa AK Parti’ye oy veririm cevabı verdiğini söyledi. Hamza Dağ’ın açıklamaları şöyle:

“BİR GÜNDE DEĞİŞECEĞİNİ İDDİA ETMEK ÇOK ZORLAMA OLUR” İlk defa yaşadığımız ve tecrübe ettiğimiz bir olayla karşı karşıyayız. Daha önce Ebola ve Sars salgınlarında dünya bu çapta etkilenmemişti.

Öyle ki birçok siyaset bilimci ve uluslararası ilişkiler uzmanı uluslararası siyasi düzeni salgın öncesi ve salgın sonrası dönem olarak okumaya başladılar… Bu salgın sonrası tabi ki bir günde sistemin değişeceğini iddia etmek çok zorlama olur.Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten Büyüktür” sözü mazlum coğrafyalarında bir karşılık buluyordu fakat önümüzdeki süreçte Avrupa Başkentlerinde de karşılık bulacağına inanıyorum.

RAPORLAR VE ANKETLER

Bu süreçte AK Parti AR-GE Başkanlığı olarak araştırmalarımızı ikiye ayırdık. Bir yandan ülkemizin salgın sonrası süreçte avantaja çevirmesi için farklı sektörlerde ‘neler yapılabilir’i çalıştığımız raporlar. Diğeri ise salgın sürecinde toplumun nabzını ölçen anketler.

Bu süreçte saha araştırmalarının üzerinde fazlasıyla durduk. Çünkü kimsenin tecrübe etmediği bir durum ile karşı karşıyayız. Ayrıca bu süreçte insanlar devletten daha fazla beklenti içine girdi. Bu sadece ülkemiz için değil tüm dünya için geçerli bir durum. İnsanlar devletlerden hayatını kısıtlamasını, yasaklar uygulamasını, zararlarının karşılanmasını daha fazla ekonomik yardım yapılmasını beklemektedir.

Dolasıyla böyle bir durumda saha araştırmalarının önemi daha fazla artmaktadır. Yaşanan aksaklıkları, sahadaki olumsuzlukları, vatandaşın beklentilerini gerekli mercilere -İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na iletebilme durumumuz olmaktadır.

“SİYASİ BOYUTUNU DÜŞÜNMEDİK” Bu bağlamda saha araştırmalarında Kovid-19 ile ilgili alınan önlemler, toplumun bu önlemlere bakışı, toplumun beklentileri, ekonomik ve sosyal destekler, insanların morali/psikolojisi/ruh sağlığı gibi konuları değerlendiren araştırmalar yaptık. Şunu çok açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki; bu sürecin siyasi boyutunu düşünmedik. Fakat daha sonra muhalefet partisinin olayı siyasi boyuta taşımasını, astı-astarı olmayan iddialarla kamuoyunu meşgul etmesi, yalan siyasetini artırmasından dolayı bu süreçte siyasi nabzı ölçen anketlerde yaptık. Bunların yanında izole hayatlar yaşadığımızdan dolayı sosyal medya ilgili bir çalışmamız da oldu.

Bu salgın devletler için bilinmez olduğu kadar insanlarımız içinde bir bilinmezdi. Hepimiz salgını Çin’de bir anda düşen devrilen insanların videolarıyla görmeye başladık. Bu tabi ürkütücü bir durum. Daha sonra müreffeh dediğimiz Avrupa ülkelerinde yaşananlar (hastane yetersizliği, yüksek sayıda ölümler, ekipman yetersizliği) ve bunların ülkemizde gündem olması insanlarımızın endişelenmesi sebebiyet verdi. Fakat Avrupa’daki görüntülerin ülkemizde yaşanmaması, alınan önlemler, başarılı kriz yönetimi, güçlü sağlık sistemi ve hastalara başarılı tedaviler uygulanması, gıda sektöründe herhangi bir sıkıntı yaşanmaması vatandaşlarımızın rahatlamasına ve bunun yanında; Cumhurbaşkanlığına, Kabineye, ve Sağlık Bakanlığına olan güvenin süreç içerisinde artmasına vesile olmuştu.

ANKETLERDEN RAKAMLAR Bugün bir Milletvekilliği genel seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? AK Parti :43,1 CHP: 22,8 MHP:10,5 İYİ Parti: 9,1 HDP:9,8 Gelecek Partisi:1 DEVA:1,7 Saadet Partisi:0,8 Diğer:1,2 MUHALEFETE OLAN GÜVEN AZALDI Bu süreçte muhalefete ve ona olan umut da azalmıştır. Bunun temel olarak iki sebebi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle muhalefetin bu süreçte siyaset yapış tarzını milletimiz onaylamamıştır.Yaptığımız araştırmada salgın süreçlerinde muhalefetin siyasetini onaylayanların oranı %32,3’tür. Yaptığımız araştırmada İyi Parti ve CHP’li seçmenlerin yaklaşık %25’i muhalefetin siyaset tarzını onaylamamaktadır.

Bu süreç bize şunu bir kez daha gösterdi ki vatandaş, siyasi polemik üzerinden varlığını sürdürmeye çalışan, PR ve algı operasyonları ile var olmaya çalışan siyasetçilere asla prim vermiyor. Nitekim bu süreçte son derece başarılı bir kriz Yönetimi gerçekleştirilmiş ve tüm dünyanın övgüsü kazanılmıştır. Bunun sonucunda da partimize olan destek ve güven önemli ölçüde artmıştır. Yine aynı şekilde temizlikten sosyal yardıma, maske üretiminden dezenfektan üretimine kadar hiç durmadan çalışan çok başarılı belediye başkanlarımız bulunmaktadır. Bunların da yine aynı şekilde reklam ve polemikle görünür olmamalarına rağmen ciddi miktarda oylarının arttığını görüyoruz. Ama bunun yanında gece gündüz polemik üreten muhalefetin büyükşehir belediye başkanları ciddi bir kayıpla karşı karşıya kalmışlardır. Bunun içindir ki son dönemde sürekli olmayan anketler ile başarılıyız demeye çalışmaktadırlar. Hatta iş o noktaya gitmiştir ki kendi aralarında hangisi daha başarılı gösterilecek gibi rant kavgaları dönüyormuş. Salgın sürecinde bir kez daha görüldü ki muhalefet geçmişte olduğu gibi bugün de belediyecilik konusunda hiçbir başarı elde edemiyor, sorunlara çözüm üretemiyor. Bir STK gibi çalışmalar yaparak kendini başarılı zannediyor ya da öyle göstermeye çalışıyor. Bunlara detaylı girmeyeceğim ancak çok açık söyleyebilirim ki rüzgârı arkamıza aldık artık bizi kimse durduramaz diyenler, bugün o rüzgârda oradan oraya nasıl savrulduklarını görmeye başladılar. Bunun için de hırçınlaşmaya ve saldırmaya başlıyorlar.

Tüm araştırmalarda ortaya çıkan; insanların öncelikli gündemi salgını olmuş durumda. Ekonomi, terör, hayat pahalılığı gibi konular arka plana gitmiş durumda. Virüse karşı kişisel önlemler aldığını belirtenlerin oranı %97 civarında. Bunu önemsiyorum, çünkü devletin her vatandaşın başına bir polis dikebilme olasılığı yoktur. Burada milletimizin sorumlulukla hareket etmesi, hükümetin tavsiye ve kısıtlamalarına uyması; devlet ve milletin bir bütün şeklinde hareket etmesi, salgının daha fazla yayılmasının önüne geçmiştir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir